Koronavírusový variant omikron spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia covid-19 ako jeho predchodca delta, a to aj u ľudí, ktorí neboli zaočkovaní, alebo infekciu neprekonali, napísala agentúra Bloomberg na základe štúdie vykonanej v juhoafrickej provincii Západné Kapsko.

Štúdiu urobili na veľkej vzorke

Autori štúdie porovnali skupinu 11 609 pacientov infikovaných vírusom počas prvých troch vĺn pandémie, z ktorých poslednú spôsobil variant delta, s 5 144 pacientmi infikovanými variantom omikron.

Výsledky štúdie potvrdzujú množiace sa dôkazy o tom, že aj keď je omikron infekčnejší, nie je taký silný ako jeho predchodcovia. Dáta získané v Juhoafrickej republike, kde sa omikron prvýkrát objavil, naznačujú, že ochorenie spôsobené týmto variantom, si doposiaľ vyžiadalo nižší počet hospitalizácií, ako aj úmrtí.

Choroba má menej závažný priebeh

„Naša štúdia je prvou, ktorá bola vykonaná v prostredí s vysokým počtom predtým pozitívne testovaných, a dokazuje, že ochorenie má vo štvrtej vlne menej závažný priebeh, a to aj s prihliadnutím na zaočkovanosť či prekonanie choroby," uvádza sa v štúdii, ktorá ešte neprešla recenzným konaním.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre UNLP v Košiciach 31. decembra 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Omikronu možno neutečiete ani očkovaním, ale pred závažným priebehom ochorenia ochráni