V Bratislave o piatej podvečer uskutočnilo protestné zhromaždenie na Námestí SNP. Na námestí vystúpili aktivisti a študenti z novembra 1989 aj novinári. Na účasť na zhromaždeniach vyzvali viacerí herci, ako napríklad Tomáš Maštalír, Kristína Svarinská, Táňa Pauhofová či Alexander Bárta. Podľa odhadov prišlo na námestie približne 18-tisíc ľudí.

Ide celkovo už o desiatu demonštráciu, kde ľudia žiadali, aby sa z našej krajiny stalo slušné Slovensko. Spoluorganizátorka demonštrácie Karolína Farská povedala, že „zápas o demokraciu stále pokračuje“.

„V marci sme tu stáli, pretože sme si nechceli nechať Slovensko uniesť,“ povedal organizátor Juraj Šeliga a pripomínal výroky (vtedajšieho premiéra) Roberta Fica o štátnom prevrate a označovaní organizátorov protestov za nepriateľov. „Skutočným nepriateľom je konšpirácia, korupcia, nenávisť a tí, čo ju šíria,“ doplnil J. Šeliga.

Nechajte nás voľne dýchať

Na pódiu vystúpil s ostrým prejavom herec Richard Stanke. „Ja sa prihovorím tým, čo sú niekde inde. Pán Fico, Danko a vám podobní: Choďte už, prosím, dočerta. Nechajte nás slobodne dýchať a slobodne žiť a dajte preč vaše špinavé ruky od týchto mladých ľudí.“

„Vy to robíte zo strachu, lebo nechcete žiť so svojimi susedmi v base,“ povedal podľa Denníka N R. Stanke. Pýta sa, kde je premiér Peter Pellegrini. „Robíme to z presvedčenia a zadarmo. Kopete okolo seba ako zdochýnajúca kobyla,“ povedal herec.

Choďte už do čerta, odkázal Ficovi či Dankovi dav demonštrantov v Bratislave

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave Zdroj: TASR

„Stojím tu dnes hrdo, slušne a zadarmo, lebo to, čo som sa dozvedela tento týždeň, ma vydesilo,” povedala na pódiu herečka Táňa Pauhofová. Právny systém, ktorý ma strážiť občanov, je zneužitý, pokračovala. „Túto hru na dobrých a zlých už s vami hrať nebudeme. My sme tu spolu, sme ohľaduplní, netúžime po moci a na rozdiel od vás nám na Slovensku záleží,“ povedala ďalej T. Pauhofová, v pozadí začali odbíjať hodiny.

So svojím príhovorom následne vystúpil Martin Strižinec, ktorý donedávna moderoval politickú diskusnú reláciu RTVS O 5 minút dvanásť. „Slovensko možno dlho spalo, ale už vstáva,“ povedal. Dodal, že politici hovoria to, čo chcú počuť ich voliči. „Slovensko nie je čierna diera. Dosť však bolo premárnených príležitostí,“ konštatoval M. Strižinec.

Choďte už do čerta, odkázal Ficovi či Dankovi dav demonštrantov v Bratislave

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave Zdroj: TASR

„Je tu šéf strany, ktorý blúzni o štátnom prevrate a konšpiruje. Štátne orgány vláčia mladých ľudí po výsluchoch. Odkážme všetkým slušným úradníkom a vyšetrovateľom, že sa môžu postaviť za nás. Nech je náš hlas hlasom všetkých slušných ľudí,“ povedal komik Tomáš Hudák.

„Prešlo 29 rokov a ja tu opäť musím stáť. Prosím vás, postarajte sa o to, aby som tu už o ďalších 29 rokov stáť nemusel. Lebo ak áno, tak ma sem budete musieť vyniesť na vozíku,“ povedal s dávkou humoru stand-upista Michael Szatmary. „Je čas, aby všetky tie svine išli už do prdele,“ dodal M. Szatmary.

Česká novinárka Pavla Holcová zhromaždeným povedala, že po vražde Jána Kuciaka to mnohí novinári chceli vzdať. Práve zhromaždenia občanov im podľa jej slov pomohli čeliť enormnému tlaku. Tomu vo forme vyhrážok a hrozieb podľa Zuzany Števulovej čelia aj zástupcovia mimovládnych organizácií, v mene ktorých na zhromaždení prehovorila. V súčasnosti je podľa nej na Slovensku spoločnosť rozdelená, čo vyhovuje tým, „ktorí majú krajinu riadiť dobre, ale nerobia to“. Preto je podľa nej potrebné spoločne sa brániť proti konšpiráciám a nepravdám.

„Náš prezident Zeman pózuje so zbraňou, na ktorej je napísané „Na novinárov“, váš expremiér Fico označuje novinárov za prostitútky. Toto sa musí skončiť a aj vďaka vám bojujeme ďalej,“ dodala P. Holcová.

Vraj platí George Soros

Od zverejnenia informácií o tom, že organizátorov polícia predvoláva na výsluchy na základe anonymného trestného oznámenia, že organizujú štátny prevrat a platí ich americký miliardár George Soros, organizátorom vyjadrilo podporu množstvo ľudí.

Spoluorganizátori prostestov Juraj Šeliga a Karolína Farská priblížili, že od pondelka prišlo na transparentný účet približne 80-tisíc eur, pričom suma stále stúpa. Organizátori informovali, že ich štvrtkové výsluchy zrušili. „Bolo nám oznámené, že vec bola na základe rozhodnutia prokurátora vecne a miestne odstúpená. Nemáme informácie, aký bude ďalší postup zo strany NAKA alebo prokuratúry a či budú v predvolávaní a výsluchoch pokračovať,“ napísali na svojom profile na sociálnej sieti.

Choďte už do čerta, odkázal Ficovi či Dankovi dav demonštrantov v Bratislave

Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave Zdroj: TASR

Tvrdenia, že ich niekto riadi, že sú platení zo zahraničia a že sa snažia organizovať štátny prevrat, odmietajú. Zastaviť vypočúvanie aktivistov žiadali aj dve medzinárodné novinárske organizácie – Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF) a Reportéri bez hraníc (RSF). Šokovalo ich, že slovenské inštitúcie sa nechali zatiahnuť do trestných konaní proti odvážnym mladým ľuďom, ktorí žiadajú spravodlivosť za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Doterajšie prejavy zo zhromaždení a pochodov Za slušné Slovensko, ktoré sa od 2. marca do 22. júna tohto roka konali v desiatkach miest na Slovensku, ale aj v zahraničí, má verejnosti pripomenúť zborník My sme tí, na ktorých sme čakali. Obsahuje 63 autentických prejavov, kniha bude uvedená v pondelok 19. novembra.