„Modlite sa za naše mesto. Moja dcérka je mŕtva,“ napísala cez víkend Tanika Humphries z Chicaga na svojom Facebooku. Jej 17-ročnú dcéru Jahnae niekto zastrelil priamo do hlavy. Bez zjavnej príčiny. Len bola na nesprávnom mieste v nesprávnom čase.

V treťom najväčšom americkom meste Chicago, kde žije zhruba 2,7 milióna obyvateľov, zúri vojna miestnych gangov a, žiaľ, prípad Jahnae je bežnou tragédiou. Tento víkend bol však výnimočný: v piatok niekto postrelil troch ľudí, v sobotu 14, v nedeľu dokonca 38 a v pondelok nadránom ďalších šesť. Celkovo 71 ľudí.

Podľa polície šlo o jeden z najkrvavejších víkendov, počas ktorého zomrelo ďalších 12 ľudí. Medzi nimi boli aj štyri mladé dievčatá. Väčšina útokov sa stala v chudobnejších štvrtiach South Side a West Side. Medzi postrelenými bolo 14 detí, najmladšie malo jedenásť rokov.

Gangy sa zmenili

„Som už z toho unavený. Každý v meste je z toho unavený,“ povedal šéf polície Eddie Johnson. V roku 2017 prišlo o život celkovo 650 ľudí, o rok skôr ich bolo 771. Mesto sa stalo symbolom násilných trestných činov spôsobenými zbraňami. Najhorší bol rok 2016, kedy vzrástol medziročne počet takýchto incidentov o 60 percent.

História chicagských gangov siaha do 50. rokov minulého storočia. Niektoré gangy pôvodne ani neboli kriminálnymi organizáciami. Ich členovia mali vo svojich štvrtiach riešiť poriadok a prirodzene pomáhať ľuďom, preto mali u miestnych rešpekt. Lenže rastúci dopyt po drogách

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa