Americký ropný koncern Chevron plánuje podpísať s irackou vládou predbežnú dohodu o rozvoji jedného z najväčších ropných ložísk v krajine. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na informácie denníka Wall Street Journal.

Podľa denníka, pre ktorý sa vyjadrili zdroje oboznámené s informáciami, sa odhaduje, že ložisko obsahuje približne 4,4 miliardy barelov ropy. Ak k dohode dôjde, mohla by byť oznámená koncom tohto týždňa počas návštevy irackého premiéra Mustafu Kázimího vo Washingtone.

WA 7 Oklahoma - Ropné pole počas búrky v americkom meste Oklahoma 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/AP


A pumpjack is pictured as a storm moves in Tuesday, April 21, 2020, in Oklahoma City. Oil prices continue to drop, because very few people are flying or driving, and factories have shut amid widespread stay-at-home orders due to the coron
Neprehliadnite

Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa posunula nad 45 dolárov

Produkcia druhej najväčšej ropnej firmy v USA klesla v druhom štvrťroku medziročne o 3 percentá na 2,99 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Ešte výraznejšie klesli ceny ropy, čo sa odrazilo na výsledkoch spoločnosti za druhý štvrťrok. Priemerná predajná cena ropy v USA sa v dôsledku pandémie nového koronavírusu prepadla z 52 dolárov na 19 dolárov za barel z 52 barel. Výsledkom je prepad Chevronu v druhom kvartáli do straty viac než 8 miliárd amerických dolárov.