K mohutnej explózii došlo v utorok v areáli chemického závodu v nemeckom meste Leverkusen. Oznámila to prevádzkujúca spoločnosť Currenta. Informuje o tom agentúra DPA. Najmenej 16 ľudí utrpelo zranenia, z toho štyria ťažké, a piati sú nezvestní.

Z miesta explózie stúpal niekoľko stoviek metrov vysoký stĺpec čierneho dymu, informovala televízia WDR. Miestne úrady vyzvali obyvateľov, aby nevychádzali z domovov a neotvárali okná ani dvere. Spolkový úrad pre ochranu obyvateľstva a pomoc pri katastrofách vydal varovanie pred „extrémnym nebezpečenstvom".

Chemický závod v Leverkusene sa nachádza pri rieke Rýn zhruba 20 kilometrov severe od Kolína nad Rýnom. Spoločnosť Currenta na sociálnej sieti Twitter tiež uviedla, že na mieste zasahovali hasiči i vozidlá určené na detekciu znečistenia ovzdušia.

Pokles ceny ropy počas koronakrízy
Neprehliadnite

Firmy by sa mali pripraviť na vyššie ceny benzínu a nafty. Burza potiahne nahor aj cenu plynu

Miestne médiá uviedli, že k výbuchu došlo v časti, kde sa spaľuje odpad. Polícia uzavrela všetky okolité cestné komunikácie. Podľa agentúry Reuters došlo aj k zraneniam. V Leverkusene sídli aj firma Bayer, ktorá je jednou z najväčších nemeckých chemických spoločností.

Kvôli výbuchu bola úplne uzavretá diaľničná križovatka Leverkusen-West a diaľnica A1 medzi Leverkusenom a Kolínom nad Rýnom aj časti diaľnic A59 a A3, rovnako ako leverkusenský západý okruh, ktorý vedie okolo horiaceho objektu.