Keď pred vyše rokom pricestoval ruský podnikateľ Valentin Vinogradov do Šamorína, aby sa v tamojšom športovom areáli zúčastnil na parkúrových pretekoch, netušil, ako dlho sa nakoniec na Slovensku zdrží. Priamo v areáli X-bionic sphere, ktorý je spájaný s oligarchom Máriom Hoffmanom, ho na základe medzinárodného zatykača zadržala NAKA a poslala do takzvanej vydávacej väzby.

V Ruskej federácii je totiž V. Vinogradov obvinený z podvodu či tunelovania firiem, ktoré patria vplyvnému oligarchovi Eduardovi Šifrinovi. Počas uplynulého roka prebehlo na Slovensku viacero súdnych konaní, v ktorých súdy nevideli vo vydaní V. Vinogradova na stíhanie do Ruska žiaden problém. Zasiahol až minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý jeho extradíciu do Ruska stopol.

Stámiliónový spor

V spore medzi V. Vinogradovom a E. Šifrinom ide o viac ako sto miliónov dolárov. Kým E. Šifrin tvrdí, že V. Vinogradov z jeho firmy podvodom vytiahol peniaze počas prevodov nehnuteľností, V. Vinogradov sa bráni, že nič také sa neudialo a všetky nehnuteľnosti, ktoré pre E. Šifrina kupoval, boli riadne ocenené znalcom. Okrem toho hovoril aj o úplatkoch pre Kremeľ, za čo sa mal stať nepohodlným.

Aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať ako spor dvoch rozhádaných obchodných partnerov, ruská prokuratúra vyhodnotila konanie V. Vinogradova ako trestný čin. Práve preto žiadala, aby bol vydaný na trestné stíhanie, čo však G. Gál odmietol.

„Dôvodom pre nevydanie V. Vinogradova boli 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa