Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák pred novinármi bližšie informácie o vyšetrovaní neoznámil, uviedol však, že jeho úrad pripravuje sprísnenie podmienok pre nakladanie s niektorými druhmi zbraní.

Pri masakre v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo a pri následných útokoch zahynulo vo Francúzsku 17 ľudí. Niektoré zo zbraní, ktoré francúzski vyšetrovatelia zaistili po útokoch, boli podľa denníka legálne zakúpené v slovenských obchodoch. Išlo vraj o takzvané expanzné zbrane, teda samopaly, ktoré boli upravené tak, aby sa v nich nedalo použiť klasické strelivo.

Nový čas uviedol, že spomínané zbrane boli následne vyvezené do Belgicka a potom do Francúzska, kde sa dostali k teroristom. Znehodnoteným zbraniam možno obnoviť ich plnú funkčnosť.

R. Kaliňák vyšetrovanie bližšie nekomentoval. „Je to tak citlivé vyšetrovanie, že nemôžem byť zhovorčivejší. Rieši sa to nie prvý ani druhý týždeň,“ povedal.

Na nákup znehodnotených zbraní, do ktorých sa používajú slepé náboje, nepotrebujú záujemcovia na Slovensku od úradov povolenie. Predaj týchto zbraní je prístupný občanom starším ako 18 rokov, podľa ministra budú však pravidlá ich držania sprísnené.

„Upravované zbrane, prerábané zo starých na expanzné, vždy predstavovali isté riziko. V prvom rade je potrebné obmedziť predaj týchto zbraní cez internet,“ poznamenal R. Kaliňák.

Podľa skorších informácií belgických médií bol český samopal, ktorý mal pri sebe terorista Amedy Coulibaly počas zadržiavania rukojemníkov v parížskej kóšer predajni, zakúpený na čiernom trhu v Bruseli. Na rovnakom mieste vraj zohnali zbrane aj bratia Chérif a Said Kouachiovci, ktorí postrieľali časť redakcie týždenníka Charlie Hebdo s pomocou dvoch automatických pušiek typu kalašnikov.