Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval lídrov 27 členských štátov EÚ, aby Ukrajine a Moldavsku udelili štatút kandidáta na vstup do Európskej únie. S odvolaním sa na jeho pondelňajší list pre lídrov EÚ informuje o tom spravodajca TASR.

„Nastal čas uznať, že budúcnosť Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska je v EÚ. Vyzývam vás, aby ste Ukrajine a Moldavsku udelili štatút kandidáta. Zároveň budeme Ukrajine aj naďalej ponúkať silnú humanitárnu, vojenskú, ekonomickú a finančnú podporu," napísal Charles Michel vo svojom tradičnom predsummitovom pozývacom liste pre lídrov EÚ.

Po tom ako Európska komisia koncom minulého týždňa odporučila udelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku a poskytnutie európskej perspektívy pre Gruzínsko (nárok na kandidátsky štatút získa po splnení niektorých podmienok), sa očakáva, že nadchádzajúci dvojdňový summit EÚ v Bruseli (23. a 24. 6.) toto odporúčanie premení na skutočnosť. Premiéri a prezidenti 27-člennej Únie budú musieť prijať jednomyseľné rozhodnutie v prospech Ukrajiny a Moldavska.

Ďalšie dôležité správy

PK 27 Káhira - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční počas podpisu dohody o zvýšení predaja plynu európskym štátom, ktorá má znížiť závislosť európskych štátov na ruskom plyne v Káhire 15. júna 2022. FOTO TASR/AP

EU Commission President Ursula von der Leyen speaks after the signing of a deal to increase liquified natural gas sales to EU countries, who aim to reduce dependence on supply from Russia as the war in Ukraine drags on, in Cairo, Egypt, Wednesday, June
Neprehliadnite

Šéfka Európskej komisie je presvedčená, že Ukrajina získa štatút kandidátskej krajiny EÚ