Aktualizované o 17:53: Objednávku vo výške 70 000 eur, ktorá pokryje plynulú prímestskú dopravu v plnom rozsahu približne na šesť dní, doručilo v nedeľu dopravcovi SAD Zvolen Banskobystrické regionálne združenie obcí. Dohodli sa na tom popoludní starostovia združených obcí.

Ján Lunter novinárom predložil aj text dohody, v ktorej sa BBSK zaväzuje uhradiť všetky pohľadávky SAD Zvolen, ktoré má voči BBSK. Samosprávny kraj sa tiež zaväzuje, že v prípade záväzku, na ktorého vyplatenie je potrebné právoplatné rozhodnutie súdu, uloží alikvotnú časť do notárskej úschovy a záväzok vyplatí, keď to právny stav umožní.

„Keď SAD Zvolen obnoví dopravu, BBSK si s dopravcom sadne za rokovací stôl a bude s ním rokovať o novej zmluve,“ uviedol ďalej predseda kraja. Podľa neho je to férová a transparentná ponuka.

„V prípade, že SAD Zvolen nezačne rokovať a neobnoví dopravu, očakávame, že štátne orgány nastolia vládu zákona, aby v štáte prestala panovať svojvôľa,“ pripomenul. Podpredseda BBSK Ondrej Lunter zdôraznil, že zo strany SAD Zvolen ide o protiprávne konanie.

„My však ani v tejto situácii nečakáme so založenými rukami, ale snažíme sa v spolupráci so starostami prinášať iné riešenia,“ uviedol. Podľa neho výsledkom rokovaní so starostami a regionálnymi združeniami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré sa už uskutočnili, alebo sa ešte počas nedele budú konať, bude to, že od pondelka bude obnovená prímestská doprava v celom kraji.

Dočasné riešenie

Takéto náhradné spoje však podľa legislatívy môžu fungovať len niekoľko dní. Samosprávny kraj uhradí samosprávam, ktoré si nájdu alternatívnu náhradnú dopravu, všetky náklady, ktoré im v tejto súvislosti vzniknú.

„To by malo v pondelok potvrdiť aj mimoriadne Zastupiteľstvo BBSK,“ podotkol Ondrej Lunter. Samosprávy takéto zmluvy uzatvárajú výlučne so SAD Zvolen, výnimkou je len samotné mesto Zvolen, kde primátorka dohodla iného prepravcu.

Vedenie BBSK očakáva, že súd už v pondelok rozhodne o neodkladnom opatrení a prikáže dopravcovi, aby do momentu, kým sa obe strany dohodnú na novej zmluve, poskytoval aj naďalej prímestskú dopravu. „Som presvedčený o tom, že tam, kde sú rozumné strany, príde aj k rozumnej dohode,“ dodal podpredseda BBSK.

Chaos načas pod kontrolou. V BBSK pôjde SAD obmedzene

Ľudoprázdna autobusová stanica vo Zvolene pre spory medzi dopravcom a BBSK. Zdroj: TASR

Kde ste boli celý rok?

Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen zatiaľ neeviduje na účte platby za záväzky Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), o ktorých samosprávny kraj tento týždeň deklaroval, že ich uhrádza. Rokovania s BBSK preto dopravca nevidí ako aktuálne. Pre TASR to uviedol predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.

„Na rokovania sme mali najmenej rok, zrazu sa však všetko má vyriešiť za pár hodín,“ povedal A. Polóny. Sám by najprv požadoval od predsedu BBSK ospravedlnenie pre všetkých zamestnancov SAD, ktorí v týchto dňoch robia všetko pre to, aby autobusy jazdili, a vyhotovujú zmluvy so samosprávami, regionálnymi združeniami miest a obcí Slovenska (ZMOS) a podnikmi.

Tento stav podľa neho zapríčinilo súčasné vedenie BBSK. Tvrdí, že dohody, ktoré majú zabezpečiť prímestskú dopravu v deviatich okresoch BBSK, so SAD podpísalo už Regionálne združenie miest a obcí Žiarsky región, ktoré zahŕňa napríklad aj mestá Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica, ale aj okres Brezno.

Postupne sa pridajú aj regionálne združenia ZMOS okresov Zvolen, Detva a Krupina a tiež okres Banská Bystrica.

„Na začiatku týždňa budeme vidieť, ako sa to celé rozbehne, potom vydáme k celému problému naše stanovisko,“ doplnil A. Polóny.

Prímestské spoje v časti kraja prestali premávať v sobotu. SAD Zvolen reagovala na rozhodnutie súdu o nelegitímnosti jedného z takzvaných Kotlebových dodatkov, ktorý predlžoval zmluvu samosprávneho kraja so SAD o päť rokov.