Po rokoch výhodných dovozov energií z Ruskej federácie sa po útoku Ruska na Ukrajinu rozprúdili v Nemecku diskusie o tom, ako dovozy ukončiť. Kritici nákupov ruských energií poukazujú najmä na fakt, že Berlín tak pomáha Moskve financovať vojnu na Ukrajine.

Podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv Lindner uviedol, že Nemecko sa musí v súvislosti s energetickou politikou „postaviť na vlastné nohy". Vláda bude pokračovať v podpore obnoviteľných zdrojov energie, vzhľadom na vývoj situácie na trhu s energiami však bude musieť zvážiť aj ďalšie možnosti.

Poukázal najmä na ložiská ropy a plynu v Severnom mori a predchádzajúcu koaličnú dohodu o tom, že Nemecko už nebude z týchto ložísk ťažiť, prípadne robiť nový prieskum. Ako uviedol, nemecká vláda by sa mala opäť „pozrieť na vývoj v Severnom mori" a v tejto veci začať rokovať s európskymi partnermi, najmä s Holandskom. Vzhľadom na prudký rast cien energií má prieskum a ťažba ekonomicky úplne inú perspektívu než pred časom, dodal Lindner.

Stanica n-tv, ktorá sa odvolala na odhady Spolkovej asociácie pre zemný plyn, ropu a geotermálnu energiu, poukázala napríklad na ložisko zemného plynu na nemecko-holandskej hranici v Severnom mori neďaleko ostrova Borkum. Z toho by sa podľa asociácie mohla ročne ťažiť približne jedna miliarda kubických metrov plynu.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Nemecko zavelilo na odklon od ruskej ropy. Bude to však veľká výzva