Do Británie sa cez Lamanšský prieliv pokúša dostať čoraz viac ľudí. Počet migrantov, ktorým sa po nebezpečnej plavbe v malých člnoch podarilo doraziť na brehy Anglicka, dosiahol tento týždeň vo štvrtok takmer 600, čo je dosiaľ najviac za jeden deň. Informovala o tom v sobotu britská tlačová agentúra PA s odvolaním sa na najnovšie oficiálne údaje, ktoré v piatok večer poskytlo britské ministerstvo vnútra.

Ide už o štvrtý denný rekord od začiatku roka, píše agentúra DPA. Celkovo tento rok preplávalo cez Lamanšský prieliv už viac ako 11-tisíc migrantov. Za celý predošlý rok evidovali 8 417 ľudí, ktorí podnikli riskantnú plavbu cez túto morskú úžinu so silnými prúdmi, ktorá je jednou z najrušnejších lodných trás.

Práve vo štvrtok prišiel pri snahe dostať sa do Británie o život 27-ročný muž z Eritrey, keď sa plavidlo so 40 ľuďmi na palube dostalo do núdze a potopilo. V stredu museli na mori zachraňovať viac ako 100 ľudí.

Britská vláda, ktorá po brexite zaviedla nový prísny imigračný systém, sa snaží rastúci nelegálny príchod migrantov zastaviť. S Francúzskom sa nedávno dohodla na posilnení kontroly pobrežia.

Taliansko evakuovalo preplnené migračné strediská na ostrove Lampedusa
Neprehliadnite

V Stredozemnom mori bolo opäť rušno, humanitárne organizácie zachránili vyše 400 ľudí