„So začiatkom sezóny máme v ponuke veľké množstvo ciest na výber. Turecko-Líbya-Taliansko za 3 800 dolárov, Alžírsko–Líbya-Taliansko za 2 500 dolárov, Sudán-Líbya-Taliansko za 2 500 eur. Lode sú drevené. Ak máte otázky, kontaktujte ma cez Viber alebo WhatsApp,“ píše na sociálnej sieti svoju ponuku prevádzač pod menom Abdul Aziz z líbyjského prístavu Zuwara.

Ide len o jedného z tisícok prevádzačov, ktorí ponúkajú ilegálne výlety cez sociálne siete. Zúfalým utečencom ako bonus núkajú falošné pasy či špeciálne bonusy ako „deti zdarma“. To všetko dopĺňajú referencie utečencov, ktorí si plnými dúškami užívajú sladký život na európskom kontinente.

Klientmi sú vraj utečenci z Blízkeho východu, severu Afriky a chudobnej subsaharskej Afriky. V každej krajine má prevádzač sieť kontaktov, ktoré sú styčnými osobami pre potenciálnych zákazníkov. „Ak sa ľudia nedokážu dostať do Líbye, mám legálne a ilegálne spôsoby, ako ich odtiaľ dostať,“ povedal BBC.

Facebook tvorí 30 percent biznisu pašeráka

Jeho sieť spolupracovníkov tvoria napríklad vodiči nákladiakov v Eritrei alebo falšovatelia cestovných pasov v Islambule. Spája ich sieť úzkych osobných kontaktov alebo sa v biznise spája s gangmi a s niektorými prevádzačmi ho spájajú len jednorazové dohody.

Sociálna sieť je len efektívny predajný kanál – každý deň sa s ním takto spojí desať až 20 ľudí, ktorí chcú pavučinu prevádzačov využiť. Sú to zúfalí utečenci zo Sýrie, Líbye, Eritrei či Egypta. „Do roku 2012 sme sociálne siete nepoužívali vôbec. Dnes tvoria 30 až 40 percent môjho biznisu,“ povedal.

Keď ho redaktor britskej televízie upozornil, či jeho činnosť a predaj vysnených ciest do Európy nepritiahne pozornosť úradov, zasmial sa. „Aké úrady? Tu nie sú žiadne úrady. Dokonca neexistuje ani režim. Neexistuje tu nič,“ dodal.

Problémom s prevádzačmi sa zaoberal taliansky novinár Giampaolo Musumeci, ktorý v rozhovore pre televíziu CNN definoval pašerákov ako skupinu veľmi dobre organizovaných a šikovných podnikateľov. Pred pár mesiacmi vydal knihu Confessions of a People Smuggler a medzi pašerákmi strávil dva roky.

Sieť pašerákov, ktorú spomíname v článku, mala podľa neho len minulý rok zarobiť ilegálnych cestách do EÚ od 300 do 600 miliónov eur. Sieť je prepojená s colníkmi a policajtmi, ktorých podplácajú. „Dôležité je nájsť kľúč a tým sú peniaze pre individuálnych policajtov, aby vám otvorili hranice,“ dodal.

Pozor na ceste sú teroristi, strašia niektoré štáty

Aj tento týždeň sa na pôde Európskeho parlamentu rokovalo o návrhu prerozdelenia 20-tisíc utečencov medzi členské krajiny EÚ. Ide o citlivú otázku, na ktorej sa štáty nevedia zhodnúť. Kým južanské štáty či Nemecko pripomínajú potrebu solidarity a rozdelenia zodpovednosti, Británia a stredoeurópske štáty hovoria o nezmyselnosti a nových hrozbách pre Európu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenber upozornil, že medzi prisťahovalcami, ktorí sa snažia nelegálne dostať cez Stredozemné more do Európy, sa môžu skrývať teroristi.

V stredu talianske úrady oznámili, že na svojom území zatkli Abdelmajida Touila, ktorý je hľadaný v spojení s marcovými útokmi na tuniské národné múzeum. Polícia oznámila, že A. Touil sa v krajine zdržoval aj pred útokmi a že do Talianska vstúpil na lodi spolu s ďalšími 90 migrantmi, predtým, ako mu bol vydaný príkaz na opustenie krajiny. Podľa Talianov však ešte nie je jasné, ako sa mu podarilo dostať do krajiny po druhýkrát.

Zásadný problém s prerozdeľovaním kvót nie je v terorizme, ale predovšetkým vo voľnom pohybe osôb v rámci EÚ. Ak sa únia rozhodne, že si Slovensko vezme na starosť 319 utečencov (mali by sme prichýhliť 1,6-percentný podiel z 20-tisíc ľudí), treba brať do úvahy, že väčšina z nich tu nenájde ani jazykovú ani kultúrne blízku komunitu. Zabrániť odchodu týchto utečencov zo Slovenska do vysnenej destinácie, akými sú Nemecko, Švédsko alebo Francúzsko, by umožnilo len znovuzavedenie hraničných kontrol.

TREND.sk pred pár dňami upozornil na 15 dôvodov, prečo sa nemusíme báť kvót pre prisťahovalcov, je nutné však dodať, že citlivá otázka kvót môže byť skvelou príležitosťou pre extrémistické politické strany, ktoré v čase hrozieb terorizmu v západnej Európe a nástupu islamu či ekonomickej migrácie v rámci EÚ bijú na poplach a zbierajú zadarmo politické body.