Energetická spoločnosť ČEZ v Českej republike posilní svoje oddelenia jadrovej energetiky. V nasledujúcich desiatich rokoch prijme zhruba 2 600 nových zamestnancov do existujúcich jadrových elektrární a do tímov pripravujúcich nové bloky. Teraz spoločnosť v jadrovej energetike zamestnáva okolo 2 900 ľudí. Informovala hovorkyňa ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zamestnáva v Česku viac ako 22 700 ľudí.

ČEZ podľa hovorkyne pri chystanom nábore pripravuje vytvorenie nových pozícií, časť nových pracovníkov by potom mala nahradiť existujúcich zamestnancov, ktorí napríklad odídu do penzie alebo sa presunú inam.

Spoločnosť ČEZ, a.s. počas minulého roka nabrala celkom 1 212 nových pracovníkov, teda podobne ako o rok skôr. Každý šiesty novo prichádzajúci vlani nastúpil do oblasti jadrovej energetiky. Títo zamestnanci nastúpili do existujúcich jadrových elektrární Temelín a Dukovany alebo do tímov, ktoré budú pripravovať nové jadrové zdroje, ako nový blok v Dukovanoch či malé modulárne reaktory.

Oproti predvlaňajšku posilnilo jadrovú sekciu viac žien. V prípade jadrových elektrární tvorili 11 percent nových pracovníkov, v nástupoch do spoločností Dukovany II a Temelín II potom 30 percent.

Stovky zamestnancov posilnili aj zákaznícku obsluhu, teda predajnú časť. Najviac ľudí nastúpilo v regióne západných Čiech a na severnej Morave, teda tam, kde má svoje najväčšie zákaznícke centrá a call centrá.

ČEZ v súčasnej dobe pripravuje stavbu nového jadrového bloku v Dukovanoch. Spoločnosť v závere minulého roka dostala tri ponuky, ktoré teraz vyhodnocuje. Záujem majú francúzska spoločnosť EDF, juhokórejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Konkrétne podmienky ponúk firma neuviedla. Nový blok by mal byť dokončený do roku 2036.

Okrem toho spoločnosť chystá aj stavbu prvého malého modulárneho reaktora. Ten by mal vzniknúť v Temelíne v prvej polovici budúcej dekády. ČEZ zároveň už teraz vyberá lokality aj pre ďalšie modulárne bloky. Malé modulárne reaktory sú podľa firmy skoro také veľké ako jadrové bloky v Dukovanoch. Stavajú sa ale ľahšie a rýchlejšie ako veľké jadrové reaktory.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Belgicko rokuje s firmou Engie o predĺžení životnosti dvoch jadrových reaktorov