Cestovný ruch v SR vlani poklesol o 53 percent, zamestnanosť v ňom o 9 percent. Informoval o tom v piatok na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ agentúry Slovakia Travel Václav Mika.

„Vo svete bol v roku 2020 medziročný pokles 41 percent, v zamestnanosti 18-percentný. Takže sme mali podobnú dynamiku celkového poklesu, ale polovičnú dynamiku poklesu v zamestnanosti,“ spresnil.

V júni 2021 sa podľa jeho slov eviduje takmer dvojnásobný nárast domácich turistov, ale proporčne k tomu nerastú zahraniční turisti. „Na tohtoročnom náraste sa (v júni) podieľali iba domáci turisti,“ dodal Mika.

Zahraničných hostí je málo

Podľa informácií Slovakia Travel je návrat zahraničných hostí stále pomalší, v júni tohto roka tvorili 16 percent hostí, pred dvoma rokmi sa podieľali na návštevnosti 40 percentami.

V júni 2021 navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku takmer 288 000 osôb, v ubytovacích zariadeniach strávili návštevníci 807 000 nocí. Boli to podľa agentúry dva a pol násobné hodnoty predošlého mesiaca a o polovicu vyššie hodnoty ako pred rokom, ale minuloročný jún a aj tohtoročný máj boli ovplyvnené rekordnými prepadmi pod vplyvom opatrení prijatých v jednotlivých vlnách pandémie COVID-19.

Hotel
Neprehliadnite

Návštevnosť hotelov klesá, hostí bola v júni len necelá polovica spred dvoch rokov

Podľa údajov Slovakia Travel v porovnaní so situáciou v rovnakom období pred pandémiou (oproti júnu 2019) bola v hoteloch, penziónoch či ďalších ubytovacích zariadeniach len necelá polovica hostí. Vtedy ubytovacie služby využilo 610 000 osôb a hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 1,6 milióna nocí.

Domácich turistov je väčšina

Aj v mesiaci jún tvorili návštevnosť v hoteloch a penziónoch najmä domáci turisti, tvorili 84 % podiel na celkovej návštevnosti (240 000 osôb). Najviac domácich turistov navštívilo v júni Žilinský kraj (56 000 osôb), Prešovský kraj (51 000 osôb) a Banskobystrický kraj (38 000 osôb). Spolu tieto tri kraje tvorili 60 percent domácej návštevnosti.

kemp, dovolenka, leto
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Ceny zostali rovnaké, kempy však miznú

Súčasne počas júna ubytovanie v SR využilo 47 000 zahraničných návštevníkov s takmer 113 000 prenocovaniami. V rovnakom čase pred pandémiou (v júni 2019) navštívilo Slovensko päťkrát viac cudzincov. Aktuálne turisti spoza hraníc tvorili viac ako 16 percent návštevníkov, v júni pred dvoma rokmi to bolo takmer 40 percent.

Nízky počet zahraničných turistov bol podľa Slovakia Travel najviac viditeľný, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom cudzinci tvorili v čase pred pandémiou najvýraznejší podiel. Celková návštevnosť regiónu hlavného mesta bola oproti obdobiu spred dvoch rokov nižšia až o 71,5 percent. Počet zahraničných hostí klesol dokonca až o 84,1 percent.

Počet ubytovaných poklesol

V súhrne za mesiace január až jún roku 2021 sa podľa agentúry ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 547 000 návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 59 percent. Počet domácich návštevníkov poklesol o 49 percent a počet cudzincov o 79 percent. V porovnaní s prvým polrokom 2019 využilo ubytovanie menej o 74 percent domácich a o 92 percent zahraničných návštevníkov.

Cestovatelia sú pripravení vyraziť.
Neprehliadnite

Pandémia vlani utlmila cestovanie Slovákov,počet pobytov sa prepadol o 59 percent

Slovakia Travel je štátna rozpočtová organizácia, ktorá vznikla 1. apríla 2021. Agentúra prebrala všetky aktivity sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy a výstavby SR na podporu a rozvoj slovenského turizmu a propagáciu Slovenska ako atraktívnej turistickej destinácie v zahraničí. Tvorba legislatívy a štátna pomoc zostávajú naďalej v pôsobnosti ministerstva.