Niektoré turecké cestovné kancelárie pripravujú zájazdy do Ruska, spojené s očkovaním ruskou vakcínou Sputnik V proti Covidu-19. Informoval o tom dnes turecký denník Hürriyet s tým, že organizátori takých zájazdov majú dohodu priamo s jednou z moskovských kliník. Nemecká Deutsche Welle (DW) v stredu napísala, že turistické cesty za očkovaním do Ruska chystá tiež cestovná kancelária z Nórska. DW ale doplnila, že ruské úrady takéto zájazdy nepovoľujú. Avšak hovorca Kremľa pred niekoľkými dňami pripustil, že vláda by tento typ ciest mohla zvážiť, dodal ale, že „absolútnou prioritou" je teraz očkovanie obyvateľov Ruska.

„Máme dohodu s klinikou v Moskve. Zájazd zahŕňa letenku, náklady na vakcínu a štyri noci ubytovania, celkom za 1 099 eur," citoval denník Hürriyet zástupca jednej z cestoviek. Dodal, že cena zahŕňa dve cesty na obe potrebné dávky vakcíny. Okrem očkovania sa turisti pozrú okrem iného do Kremľa a navštívia hrob tureckého básnika Nazima Hikmeta, ktorý zomrel v roku 1963 v moskovskom exile.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Ďalšie dodávky Sputnika V stále nedorazili, nákup má preverovať Úrad pre verejné obstarávanie

Prevádzkovateľ tureckej cestovnej kancelárie, ktorú ale denník nemenoval, si myslí, že zdravotnícku turistiku ruské zákony nezakazujú a že stačí dohoda s danou klinikou. Server nemeckej televízie DW v stredu napísal, že zájazdy do Ruska s očkovaním chystá aj nórska cestovná kancelária World Visitor. Cena za dve jednodňové cesty do Moskvy s návštevou pamätihodností a očkovaním má stáť od 1 200 do 3 000 eur. DW tiež uviedla, že prostredníctvom nórskej cestovky sa už budúci týždeň do Moskvy chystajú prví nemeckí turisti. Avšak podľa DW sú ruské hranice pre turistov z väčšiny krajín EÚ vrátane Nemecka, teraz zatvorené.

„Zatiaľ nemáme žiadny program pre očkovanie turistov v Rusku," povedal ruský minister zdravotníctva Michail Muraško 22. marca. V pondelok však podľa DW hovorkyne Kremľa Dmitrij Peskov pripustil, že ruská vláda dostala žiadosti, aby umožnila očkovanie zahraničných turistov, a že túto otázku „zváži". Podľa DW o zájazdy s očkovaním prejavila záujem aj cestovná kancelária Eurasian Travel, ktorá sídli v talianskej Bologni a ktorá podľa nemeckej televízie „zisťuje logistiku takýchto ciest".

cestovanie
Neprehliadnite

Ak nie je možné poskytnúť zájazd, cestovky môžu ponúknuť zmenu zmluvy

Mnohé európske krajiny sa stretávajú s nedostatkom vakcín a očkovanie proti Covidu-19 je tam tak veľmi pomalé. Podľa DW sú preto tiež mnohí Nemci nahnevaní a odmietajú kritiku, že Rusko využíva predaj svojej vakcíny ku geopolitickým cieľom.

„V pandémii by ľudia nemali premýšľať príliš politicky, ale snažiť sa o to, aby každý dostal vakcínu čo možno najrýchlejšie," citoval server Deutsche Welle Elisabeth Straubovou z Berlína, ktorá sa údajne na budúci týždeň chystá do Moskvy na očkovanie. „Samozrejme nechcem byť predĺženou rukou Putinovej vlády, ale k ceste ma presvedčila špinavá politika vlád a farmaceutického priemyslu," povedal šesťdesiattriročný Manfred, ktorý neuviedol svoje celé meno, pretože ho za cestu do Moskvy kritizujú niektorí priatelia i rodina. Jeho strach z ochorenia Covid-19 je ale silnejší.