Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) bude aj tento rok partnerom kampane Európsky týždeň mobility (ETM). Témou ročníka 2021 je „Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou“ a jeho cieľom je zdôrazniť dôležitosť dostupnosti dopravy s nulovými emisiami. Záštitu prevzal minister životného prostredia Ján Budaj.

ZSSK ako národný dopravca si už tradične pripravila 50-percentné zľavy pre cestujúcich v 2. vozňovej triede vo všetkých osobných vlakoch a regionálnych expresoch na území Slovenska, ktoré budú platiť od 16. do 22. septembra. Počas týždňa mobility bude možnosť prepraviť bezplatne bicykel.

„Cieľom projektu je využívať alternatívne spôsoby prepravy, ako napríklad bicykel, mestskú hromadnú dopravu, vlak, či ,pešibusʻ a tak pomôcť životnému prostrediu, ktorého sme všetci súčasťou. Vymeniť auto za vlak je vždy správnym rozhodnutím a dokazuje to aj fakt, že sme vďaka tomu za rok 2020 spoločne ušetrili viac ako 315 tisíc ton oxidu uhličitého, čo je skutočne ohromné číslo,“ uviedol predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň.

Kampaň ETM postupne oslovuje čoraz viac samospráv, organizácií, škôl aj súkromných spoločností. V minulom roku sa zapojilo celkom až 53 krajín s počtom 2 945 zaregistrovaných samospráv. Stúpajúci počet prihlásených sídel je badateľný aj na Slovensku. V roku 2020 sa do kampane pridalo až 55 slovenských miest a obcí.

ZSSK v tlačovej správe pripomína, že keď sa začiatkom tohto roka v dôsledku protipandemických opatrení dočasne znížila mobilita obyvateľstva, priaznivo  to prispelo k čistejšiemu ovzdušiu. Potvrdilo sa tak to, o čo sa snaží aj Európsky týždeň mobility.

Dopravca pripomína, že emisie oxidu uhličitého znamenajú pre environment alarmujúci problém a ak nedôjde k zníženiu emisií CO2 a ďalších skleníkových plynov, bude to mať pre planétu fatálne následky.

Doležal podpísal so ZSSK zmluvu na nové súpravy za 76 mil. eur.
Neprehliadnite

Z Košíc smer sever a východ budú jazdiť nové vlakové súpravy. Ich prevádzková rýchlosť je 160