Koľko prípadov odobratých titulov sa objavilo od zavedenia osobitnej zákonnej úpravy?

Presný prehľad nemám, ale nebude to veľké číslo. Osobne som zachytil jediný prípad, z Karlovej univerzity v Prahe, kde rektorát odňal magisterský titul absolventovi teologickej fakulty kvôli plagiátorstvu.

Vy ste však rozhodovali hneď niekoľko sporov, ktoré sa posudzovali ešte podľa predošlej právnej úpravy.

Áno. Pred prijatím novely vysokoškolského zákona z roku 2016, ktorá výslovne hovorí o odoberaní diplomov, sme posudzovali tieto prípady podľa všeobecných ustanovení správneho poriadku. Vedenia škôl žalovali absolventov za podvodne získané tituly a argumentovali tým, že vysokoškolský diplom je osvedčenie a toto osvedčenie môže jeho vydavateľ zrušiť, ak boli splnené zákonné podmienky správneho poriadku.

Aké podmienky?

Ak bolo napríklad osvedčenie vydané v rozpore s právnymi predpismi, v intenzite hrubej nezákonnosti.

V krátkom čase po sebe ste rozhodli v dvoch podobných prípadoch rôzne. Prečo?

V prvom prípade pán Harangozzo získal diplom už po trojmesačnom štúdiu na Západočeskej univerzite, a to na základe uznania študijných povinností z právnickej fakulty, ktorú údajne navštevoval predtým. Lenže o tom predošlom štúdiu neexistoval žiadny záznam. Bolo, samozrejme, veľmi nepravdepodobné, že by dokázal absolvovať celé štúdium za tri mesiace, tak sme usúdili, že štúdium fakticky neprebehlo. Odňatie diplomu sme v tomto prípade uznali, pretože jeho vydaním došlo k hrubej nezákonnosti.

V druhom 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa