Členské štáty Európskej únie by mohli stanovovať vyššie príjmové stropy pre elektrárne, ktoré preukážu, že ich výrobné náklady presahujú strop vo výške 180 eur za megawatthodinu (MWh) navrhovaný Európskou komisiou.

Vyplýva to z kompromisného návrhu pripraveného Českou republikou, ku ktorému získali prístup nemecký denník Süddeutsche Zeitung a agentúra Reuters. Návrh má zabezpečiť, aby tieto elektrárne zostali v prevádzke.

Podpora domácností a podnikov

Európska komisia navrhla zavedenie stropu pre príjmy elektrární s nízkymi nákladmi vo výške 180 eur za MWh minulý týždeň. Návrh sa týka elektriny vyrábanej zo solárnych, veterných, jadrových, hnedouhoľných zdrojov či biomasy.

Všetky príjmy elektrární nad stanovenou úrovňou budú môcť štáty využiť na opatrenia na podporu domácností a podnikov čeliacich prudkému zdražovaniu energií.

Navrhnutý systém nezahŕňa elektrárne na čierne uhlie, pretože jej náklady podľa komisie presahujú 180 eur za MWh. Podľa kompromisného návrhu by sa však mohol pre elektrárne na čierne uhlie stanoviť vyšší limit, čím by sa tieto elektrárne stali súčasťou systému, píše Reuters.

Kompromisný návrh

Európska komisia navrhla tiež systém zdanenia nadmerných ziskov ropných firiem a producentov ďalších fosílnych palív.

Kompromisný návrh predpokladá, že členské krajiny EÚ, ktoré už zdanenie nadmerných ziskov zaviedli, budú môcť svoje opatrenia ponechať v platnosti v prípade, že sa výťažok minimálne vyrovná predpokladanému výťažku pri únijnom systéme.

Diplomati z členských krajín EÚ teraz o návrhoch rokujú. Snaží sa dospieť k takej podobe opatrení, ktorú by boli všetky štáty ochotné schváliť na zasadnutí ministrov energetiky EÚ, ktoré sa uskutoční 30. septembra.

Ďalšie dôležité správy

Federal Chancellor Olaf Scholz Meets Mahmoud Abbas
Neprehliadnite

Cenové stropy na ruskú ropu a európsku elektrinu na obzore. Dokážu sa schváliť a fungovať?