Adam Vojtěch sa rozhodol po necelých troch rokoch odstúpiť z funkcie. Novinárom dnes povedal, že premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) už odovzdal rezignáciu. Poslancom zostáva. Uviedol, že demisiou chce vytvoriť priestor pre riešenie epidémie koronavírusy, ktorá v posledných dňoch naberá na závažnosti. 

Koronavírus v Prahe
Neprehliadnite

Česi od piatka zakážu vnútorné akcie na státie pre viac ako desať ľudí


,,Robili sme všetko pre to, aby sme ochránili našich občanov pred nákazou a trúfam si tvrdiť, že sme to v prvej vlne zvládli veľmi dobre," uviedol minister. Je presvedčený, že urobil pre zvládnutie epidémie maximum. ,,Nemám sa za čo hanbiť," povedal. Odchodom chce vytvoriť priestor pre ,,nové riešenie epidémie koronavírusy, ktorá nás bude ďalej sprevádzať. 

Povedal, že za jeho éry sa podarila rada zmien v zdravotníctve. Z vecí, ktoré sa mu za necelé tri roky vo funkcii podarili, spomenul začatie elektronizácie zdravotníctva, reformy psychiatrickej starostlivosti alebo budovanie siete urgentných príjmov v nemocniciach. Podarilo sa podľa neho tiež zastaviť úbytok zdravotných sestier alebo vrátiť význam zmierovaciemu konaniu medzi zdravotnými poisťovňami a jednotlivými segmentmi zdravotnej starostlivosti, v ktorom sa rozdeľujú prostriedky z verejného zdravotného poistenia. Opozícia k odchodu ministra zdravotníctva vyzývala pre nezvládnutie epidémie opakovane. Vojtěch poďakoval premiérovi, že mu dal dôveru riadiť rezort zdravotníctva.

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že novým ministrom zdravotníctva sa stane Roman Prymula. Prezident Miloš Zeman ho dnes popoludní do funkcie vymenuje. Vymenovanie prerokovali cez víkend.