V Česku sa podozrenie na nákazu tzv. juhoafrickým variantom koronavírusu aktuálne preveruje u troch ľudí. V utorok to oznámil český minister zdravotníctva Jan Blatný. Podľa neho ide o osoby, ktoré sa vrátili zo Zanzibaru, uviedol spravodajský server Novinky.cz. „Vzorky sú teraz v národnom referenčnom laboratóriu a bolo spustené ich sekvenovanie na potvrdenie," uviedol Blatný na Twitteri.

MIK 22 Ženeva - Laboratórni technici virologického laboratória Ženevskej nemocnice testujú vzorky odobraté osobám podozrivým z infekcie koronavírusom COVID-19, SARS-CoV2, v laboratóriu P4D vo Fakultnej nemocnici v Ženeve vo Švajčiarsku. 10. marca 2020. FOTO TASR/AP

Virology laboratory technicians of the Geneva University Hospitals tests samples collected on persons suspected of being infected with the new coronavirus COVID-19, SARS-CoV2, in the P4D Laboratory at the University Hospital in Genev
Neprehliadnite

V Maďarsku identifikovali doposiaľ tri mutácie nového druhu koronavírusu

Ako už informoval denník Právo, podozrenie na juhoafrický variant koronavírusu doteraz skúmalo Národné referenčné laboratórium (NRL) u dvoch vzoriek. Juhoafrický variant je nebezpečný tým, že umožňuje pôvodcovi ochorenia Covid-19 čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka, vysvetlil server Novinky.cz. V ČR momentálne dominuje britský variant vírusu, ktorý je nákazlivejší, preto sa rýchlejšie šíri.

Námestník českého ministra zdravotníctva Vladimír Černý v utorok varoval, že v ČR v najbližších dvoch týždňoch hrozí absolútne vyčerpanie kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti. Navrhol už preto Blatnému, aby vláda predbežne požiadala o pomoc Nemecko. Zatiaľ sa tak nestalo, pretože kapacita lôžok ešte nebola vyčerpaná na 90 percent. Zatiaľ je plošne voľných zhruba 15 percent lôžok. V Česku pribudlo v pondelok 11 233 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2 332 viac než pred týždňom. V nemocniciach je hospitalizovaných 6 573 osôb, vo vážnom stave je rekordných 1 329 pacientov.