Na dodržiavanie vládnych obmedzení pohybu obyvateľov medzi okresmi bude vČesku dohliadať 2 .000 policajtov. Mali by hliadkovať na všetkých hlavných cestných ťahoch vrátane diaľnic. Podľa policajného prezidenta Jána Švejdara by mali byť kontroly náhodné. V sobotu večer o tom informovala Česká televízia (ČT). Polícia v sobotu tiež na webe zverejnila formou otázok a odpovedí pravidlá pohybu medzi regiónmi.

Kvôli kontrolám malo v sobotu vedenie polície poradu. Policajný prezident Švejdar sa na nej formou videokonferencie dohováral so všetkými krajskými policajnými riaditeľmi, kde a ako budú hliadky od pondelka fungovať, uviedla ČT. „Nie je možné, aby sme fyzicky uzavreli všetky komunikácie medzi okresmi. Avšak hliadky budú rozmiestnené tak, aby sme dosiahli účel opatrení a boli v čo najmenšej miere obchádzané,“ povedal Švejdar ČT.

EBE 20 Praha - Na snímke ľudia s ochrannými rúškami sa prechádzajú po Karlovom moste v Prahe 25. februára 2021. V Česku bola v jednej vzorke potvrdená nákazlivejšia juhoafrická mutácia koronavírusu. Prvé podozrenia na prítomnosť juhoafrickej mutácie koronavírusu v Česku sa objavili pred troma dňami. Týkali sa trojice ľudí, ktorí sa vrátili zo Zanzibaru. Podozrenia sa objavili takisto v brnianskej materskej škole u dvoch detí a dvoch učiteliek. FOTO TASR/AP
People wearing face masks walk across t
Neprehliadnite

V Česku od pondelka výrazne obmedzia pohyb, zatvoria školy a škôlky

O obmedzení pohybu ľudí rozhodla v piatok česká vláda v rámci sprísnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu. Napríklad vychádzky cez deň budú od pondelka možné len na území obce, nie celého okresu. Pre cesty do zamestnania mimo okres bude potrebné napríklad potvrdenie zamestnávateľa. Dodržiavanie obmedzení pohybu bude náhodne kontrolovať polícia, a to vrátane ciest vlakmi či autobusmi.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) v piatok povedal, že nasadených môže byť tiež až 5 000 vojakov. Hovorca ministerstva obrany Jan Pejsek povedal ČT, že k tomuto opatreniu musí ešte vláda spracovať nariadenie a potom v ráde dní budú vojaci pripravení k nasadeniu. O nasadení armády a colnej správy má vláda rokovať v pondelok, uviedla s odvolaním sa na Švejdara ČT.