V Česku začali platiť nové pravidlá. Ľudia, u ktorých bola choroba covid-19 potvrdená testom PCR, nebudú musieť byť testovaní ani dodržiavať karanténu počas nasledujúcich 30 dní, uviedol portál novinky.cz. V stredu (26. januára) to schválila vláda premiéra Petra Fialu (ODS).

„Tridsať dní po pozitívnom teste sa ľudia nebudú musieť podrobiť testovaniu,“ citoval portál českého premiéra po rokovaní vlády. Nové opatrenie sa preto vzťahuje na osoby, u ktorých bolo ochorenie potvrdené oficiálnym PCR testom, čiže nie antigénovým testom, a tiež na tých, ktorí nemoc úspešne prekonali.

V Česku takmer stopercentný omikron

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) následne dodal, že tieto osoby nebudú musieť byť v karanténe tridsať dní po kontakte s inou nakazenou osobou. Minister vysvetlil, že variant omikron je v Českej republike takmer stopercentný. Tí, ktorí ho prekonali, sú preto 30 dní od vykonania testu bez rizika nákazy.

V závislosti od vývoja epidemickej situácie minister V. Válek predpokladá, že v polovici februára by sa v Česku mohlo obmedziť alebo zastaviť testovanie v školách a podnikoch.

Otázka platnosti certifikátu

Od 15. februára potom prestane platiť covidový certifikát aj ľuďom, ktorým do druhej dávky zostáva viac ako 9 mesiacov, oznámil minister Válek.

Pôvodne to malo platiť od začiatku mesiaca. Toto obmedzenie sa však vzťahuje len na dospelých vo veku od 18 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Christmas preparations in Prague amid Covid-19
Neprehliadnite

Susedia Slovenska bojujú s piatou vlnou covidu. Omikron spôsobuje skokový nárast prípadov