České ministerstvo financií pripravilo cenovú reguláciu, ktorá stropuje maximálnu výšku marže čerpacích staníc a maximálnu výšku cien u distribútorov pohonných látok. Či ju zavedie, rozhodne podľa vývoja cien v nasledujúcich týždňoch. Uviedol to vo štvrtok český minister financií Zbyněk Stanjura, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Aj čerpačiek, aj distribútorov

Pripravená regulácia sa týka oboch častí distribučného reťazca, teda jednak čerpacích staníc, ale aj distribútorov palív. „Teraz je ropa aj z dôvodu globálneho ochladenia ekonomiky lacnejšia než na začiatku vojny, ale ceny pohonných látok na to u nás dostatočne nereagujú. Sú stále vysoké a hlavne veľkí predajcovia zlacňujú len veľmi neochotne,“ kritizoval situáciu český minister.

Stanjura tiež uviedol, že ministerstvo podá podnet na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS). „Máme podozrenie z kartelovej dohody niektorých sietí čerpacích staníc,“ vysvetlil minister.

Ceny neodrážajú konkurenčné prostredie

Kontroly podľa neho preukázali veľmi podobné alebo totožné ceny palív, ktoré neodrážajú konkurenčné prostredie.

„Považujem to za zneužitie prázdninovej sezóny, keď šoféri na diaľniciach jednoducho nemali iné riešenie, než drahé palivo tankovať,“ dodal minister. Upozornil, že ceny palív spolu s energiami výrazne zvyšujú infláciu.

Návrh na reguláciu cien pohonných látok poslalo ministerstvo financií do užšieho pripomienkového konania.

Ďalšie dôležité správy

EBE 28 Brusel - Maďarsko a Poľsko majú možnosť obrátiť sa na Súdny dvor EÚ a nechať skontrolovať nové pravidlá súvisiace s čerpaním dlhodobého rozpočtu Únie až do posledného detailu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (na snímke) v rámci svojho prejavu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli v stredu 25. novembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a plenary session at the European Parliament in Brussels,
Neprehliadnite

Pozrite sa, ako Brusel rozťahuje krídla. Chce zrušiť veto, limituje hotovosť, zvýši reguláciu