Česká republika od pondelka uvoľnila viacero protipandemických opatrení. Otvorili sa vnútorné priestory reštaurácií, plavárne, sauny a wellness centrá.

„Vraciame život do normálu," napísal v nedeľu na Twitteri český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Pripomenul, že pri návšteve reštaurácií, divadiel, wellness centier, športových udalostí a ďalších podujatí bude potrebné potvrdenie o očkovaní, teste alebo prekonaní ochorenia Covid-19 v období posledných 180 dní.

V reštauráciách bude môcť byť len toľko hostí, koľko je v prevádzke miest na sedenie. Pri jednom stole môžu sedieť najviac štyri osoby, píše spravodajský server Novinky.cz. Živá hudba a tanec budú v podnikoch zakázané, hostia musia dodržiavať rozstupy a mimo konzumácie jedál a nápojov mať prekryté dýchacie cesty.

Reštaurácie sú jediný typ zariadenia, kde na vstup stačí samotest, pripomínajú Novinky.cz. V ostatných prevádzkach a službách je potrebný negatívny test z oficiálneho odberového miesta.

KK7 Praha - Český prezident Miloš Zeman prichádza zapáliť prvú z 30.000 sviečok na pamiatku obetí pandémie koronavírusu na Pražskom hrade 10. mája 2021. FOTO TASR/AP
Czech Republic's President Milos Zeman is escorted by a helper, as he arrives to light a candle to commemorate victims of the COVD-19 pandemic at the Prague Castle in Prague, Czech Republic, Monday, May 10, 2021.  The Czech Republic is massively relaxing its coronavirus restrictions as the hard-hit nation pays respect to nearly 30,0
Neprehliadnite

Počet obetí pandémie v Česku prekročil 30-tisíc.

V bazénoch a na kúpaliskách platí limit jednej osoby na 15 metrov štvorcových. Prekrytie dýchacích ciest bude povinné na odpočinkových plochách, nie však vo vode.

Sauny a soľné jaskyne môžu fungovať na 30 percent svojej kapacity. Rovnaký limit platí i na športoviskách, kde je možné využívať i šatne.

Otvorili sa i herne a kasína a počet účastníkov na kongresoch a konferenciách sa zvýšil na 250 osôb vo vnútri i na vonkajšom priestranstve. Takisto v ČR opäť fungujú i hudobné, herné, tanečné či spoločenské kluby a diskotéky - nesmie sa však na nich tancovať.