Výhody pre osoby zaočkované proti koronavírusu platia nateraz v Českej republike len pre tých, ktorí vakcínu a potvrdenie o jej podaní dostali v ČR. Tamojší rezort zdravotníctva to zdôvodňuje obavami z falšovania dokumentov a nemožnosťou skontrolovať certifikáty vydané v zahraničí, informoval v stredu server Novinky.cz. Ako príklad uvádzajú prípad nemeckého občana s prechodným bydliskom v ČR, ktorý sa dal zaočkovať vo vlasti a Česko jeho očkovací preukaz neuznáva. On to pritom považuje za diskrimináciu.

Opatrenie českého ministerstva zdravotníctva o zrušení povinnosti negatívneho testu pre očkované osoby cestujúce do ČR zo štátov so stredným a vysokým rizikom nákazy, ktoré nadobudlo účinnosť 4. mája, sa totiž nevzťahuje na ľudí zaočkovaných mimo územia ČR. Tieto problémy sa týkajú i občanov ČR, ktorí sa pre počiatočný nedostatok vakcín nechali zaočkovať v zahraničí.

KK9 Berlín - Rodinný lekár Karl Schorn očkuje svoju pacientku Nicole Brusselärsovú vakcínou od konkorzia Pfizer/Biontech 8. apríla 2021 v Berlíne. FOTO TASR/AP
Patient Nicole Brusselaers, right, is vaccinated against the coronavirus with the Pfizer vaccine by family doctor Karl Schorn, left, in Berlin, Germany, Thursday, April 8, 2021. (Paul Zinken/dpa via AP)
Neprehliadnite

RÚVZ nevydávajú potvrdenia o očkovaní proti ochoreniu Covid-19

Redakcia portálu Novinky.cz sa v tejto súvislosti obrátila na ministerstvo zdravotníctva s otázkou, ako chce v tejto veci postupovať. Hovorkyňa rezortu Jana Schillerová uviedla, že situáciu má vyriešiť až európsky covidový pas, ktorý bude spoločný pre všetky členské štáty EÚ. „Technické a metodické riešenie tejto situácie sa práve pripravuje," priblížila.

Certifikát uchovávajúci údaje o očkovaní, testovaní či prekonaní choroby Covid-19, o ktorom aktuálne rokujú členské štáty s Európskym parlamentom, má uľahčiť cestovanie v rámci eurobloku. Jedným z problematických bodov je otázka, či sa bude uznávať i vakcinácia látkami, ktoré v EÚ zatiaľ schválené neboli.

Český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek minulý štvrtok po rokovaní s rakúskym rezortným kolegom Alexanderom Schallenbergom povedal, že dokončenie celoeurópskeho riešenia smeruje k 1. júlu.