V Českej republike potvrdili za nedeľu 7 301 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší prírastok za druhý víkendový deň od začiatku pandémie. Vyplýva to z najnovších údajov českého ministerstva zdravotníctva. V rovnaký deň pred týždňom pribudlo 5 059 infikovaných, pred dvoma týždňami ich bolo 3 104 a 4. októbra 1 840.

Celkový počet súvisiacich úmrtí sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 2 201, z toho 71 ich podľa údajov platných k pondelku o 1.01 h pribudlo za sobotu. Česko momentálne eviduje 258 097 potvrdených a 158 515 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia Covid-19 sa tam doteraz vyliečilo 97 381 osôb. Hospitalizovaných bolo do nedeľňajšej 18.00 h 5 345 pacientov.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a hlavný hygienik SR Ján Mikas
Neprehliadnite

Česi a Slováci koronakrízu nezvládajú. Česko na špici rebríčka, Slovensko v top 10

Český premiér Andrej Babiš vo videu zverejnenom v nedeľu na platforme YouTube podľa portálu Novinky.cz znovu vyzval občanov, aby dodržiavali platné obmedzenia, inak ich vláda bude musieť znova sprísniť. Ministerstvo zdravotníctva tiež bude musieť zapracovať na urýchlení trasovania a testovania, pretože štát nestíha dohľadávať kontakty nakazených.

„Ja tu nič nebudem sľubovať, pretože ja neviem, čo bude s tým vírusom, neviem," uviedol Babiš. Pripomenul, že čísla výrazne rastú v celej Európe. „Naše čísla sú katastrofálne a tie opatrenia, ktoré sme prijali na vláde, zatiaľ nefungujú. A musel by sa asi stať zázrak, aby zafungovali." V porovnaní s aprílom sa ľudia podľa neho príliš „pohybujú". Ako príklad ukázal fotografiu zo sobotňajších zaplnených trhov na nábreží Vltavy. „Opakovane som vás žiadal, ale tentoraz preboha ma už zoberte konečne vážne," apeloval premiér na záver svojho príhovoru.

Od 22. októbra platí v ČR obmedzený pohyb osôb, ľudia ale môžu chodiť von do prírody, do zamestnania, chodiť nakupovať či ísť k lekárovi. Ich pohyb nie je obmedzený vzdialenosťou. Niektoré obchody sú zatvorené, veľká časť je ale stále v prevádzke.