Česká republika dodala Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc v hodnote desať miliárd českých korún (približne 422 miliónov eur). Na bojisko poslala tanky, obrnené vozidlá, húfnice či muníciu. V stredu po rokovaní krajín Bukureštskej deviatky s americkým prezidentom Joe Bidenom to oznámil český premiér Petr Fiala.

Podľa Fialu sa Česko rozhodlo darovať Ukrajine ešte pred rozpútaním agresie Ruska delostreleckú muníciu. „Po vypuknutí vojny sme v spolupráci štátnych a komerčných subjektov v priebehu roka dodali na Ukrajinu 89 tankov, 226 bojových a obrnených vozidiel či 38 húfnic,“ spresnil predseda českej vlády. Tretina techniky pochádzala z armádnych skladov, z ktorých bolo odoslaných aj šesť protilietadlových systémov a štyri vrtuľníky.

Zo skladu Štátnych hmotných rezerv ČR poskytla 900 metrov mostných konštrukcií. Český obranný priemysel na Ukrajinu dodal tiež 33 salvových raketometov a viac než 1,5 milióna kusov munície, z toho viac než 60 000 rakiet, uviedol ďalej Fiala.

Zdôraznil, že na vojenskej pomoci sa podieľali aj občania, ktorí vyzbierali približne 1,5 miliardy korún.

„Mohli sme a môžeme to robiť nielen vďaka vlastnému odhodlaniu a vlastným silám, ale aj vďaka tomu, že nám spojenci poskytujú finančnú podporu, prostriedky na modernizáciu armády, ale aj ťažkú vojenskú techniku,“ vysvetlil Fiala.

Dodal, že ambíciou Česka je tiež vycvičiť približne 4 000 ukrajinských vojakov, čo je tiež veľká pomoc. Aktuálne prebieha druhý výcvikový cyklus.

Fiala zastupoval na stredajšom stretnutí vo Varšave českého prezidenta Miloša Zemana.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Varšava - Na snímke americký prezident Joe Biden pózuje pre skupinovú fotografiu s lídrami krajín tzv. Bukureštskej deviatky (B9) 22. februára 2023 vo Varšave. Zľava lotyšský prezident Egils Levits, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, americký prezident Joe Biden, maďarská prezidentka Katalin Nováková, poľský prezident Andrzej Duda, estónsky prezident Alar Karis, rumunský prezident Klaus Werner Iohannis, český premiér Petr Fiala, bulharský prezid
Neprehliadnite

Krajiny Bukureštskej deviatky deklarovali vzájomnú podporu v prípade ohrozenia