České stavebné spoločnosti v minulom roku vykonali stavebné práce v hodnote viac ako 680 miliárd českých korún (28,8 miliardy eur). V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bol rast o takmer 18 percent.

Vo štvrtok o tom na svojej internetovej stránke informoval Český štatistický úrad.

Najaktívnejší boli českí stavbári na území Prahy, s väčším odstupom nasledovali Juhomoravský a Stredočeský kraj. Viac ako tri štvrtiny z celkového objemu stavebných prác pripadali na novú výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu.

„V roku 2022 realizovali firmy s dvadsiatimi a viacerými zamestnancami stavebné práce v hodnote 198 miliárd korún pre verejných obstarávateľov. Verejné prostriedky v prevažnej väčšine smerovali do výstavby inžinierskych stavieb, najmenej do výstavby bytových budov,“ uviedla Petra Kačírková z oddelenia štatistiky stavebníctva a bytovej výstavby štatistického úradu.

Najviac sa z verejných zdrojov stavalo v Prahe, v Juhomoravskom a Stredočeskom kraji. Podiel prác pre verejných obstarávateľov sa v jednotlivých regiónoch pohyboval od 30 percent v Karlovarskom kraji po 61 percent v kraji Pardubickom kraji.

Ďalšie dôležité správy

stavbari
Neprehliadnite

Slovenské stavebníctvo ožilo, ale turbulenciám sa nevyhne