Obaja prezidentskí kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš chcú spájať rozdelenú spoločnosť. Povedali to dnes večer v televíznej debate televízie CNN Prima News. Potom sa rovnako ako v predchádzajúcich diskusiách sporili o vojne. Hovorili potom aj o viere, svojej minulosti či o bezpečnostných otázkach. Armádny generál vo výslužbe Pavel priniesol svojmu protikandidátovi, lídrovi opozičného hnutia ANO Babišovi zarámovaný článok o kolektívnej obrane v NATO. Narážal tak na Babišovo vyjadrenie v nedeľnej debate, že by prípadne neposlal ako prezident vojakov na pomoc napadnutému Poľsku a Pobaltiu.

Obaja kandidáti v úvode hovorili o tom, že by chceli spoločnosť spájať. Pavel spomenul, že voľby nevníma ako súboj svojich a ostatných voličov. „Ako vojak som slúžil všetkým, nebudem robiť žiadnu zmenu,“ povedal Pavel. Babiš by podľa svojich slov chcel byť aj prezidentom všetkých občanov. „Chcel by som urobiť hrubú čiaru a spoločne sa dohovoriť s pánom premiérom Fialom a snažiť sa spájať. Myslím, že by som to dokázal,“ povedal na úvod šéf opozičného hnutia ANO.

Obaja kandidáti sa proti svojmu súperovi v kampani ale naopak vymedzujú. Pavel na svojich billboardoch poukazuje na chaos, podľa Babiša zase vojak vtiahne krajinu do vojny. Pavel pripomínal Babišovi jeho riadenie krajiny za covidovej epidémie. Označil ho za „predstaviteľa chaosu“. Babiš si nemyslí, že by v kampani strašil vojnou on sám, ale straší podľa neho „strašne veľa ľudí“. Povedal, že na nedeľnú otázku na vyslanie vojakov na pomoc Poľsku a Pobaltiu v prípade napadnutia zle reagoval.

V prvej časti programu odpovedali kandidáti na otázky, ktoré sa týkali bezpečnosti, nákupu lietadiel či vysielania vojakov. Reagovali aj na otázky o rozdelení spoločnosti.

Prezidentskú debatu v štúdiu sledovali aj podporovatelia oboch kandidátov. V prvom rade oboch táborov sedeli manželky. Babiša do štúdia odprevadili aj politici ANO Karel Havlíček, Alena Schillerová či Jana Mračková Vildumetzová. Pavlovi prívrženci mali na sebe tričká s nápisom „generál“. Babišove slová u nich vyvolávali často smiech. Lídra hnutia ANO naopak jeho tábor podporoval častým potleskom.

Ďalšie dôležité správy

WA 63 Praha - Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel prichádza do volebnej centrály v Prahe po uzatvorení volebných miestností v 1. kole prezidentských volieb v Českej republike v sobotu 14. januára 2023. Prvé kolo sa uskutočnilo v dvoch dňoch, v piatok a sobotu. O post prezidenta Českej republiky sa uchádza osem kandidátov Karel Diviš, Danuše Nerudová a Petr Pavel sú trojicou občianskych kandidátov, ktorým sa podarilo vyzbierať viac než 50.000 podpisov občanov. Andrej Babiš, Jaroslav Bašta,
Neprehliadnite

České prezidentské voľby by vyhral Pavel s takmer 59 percentami, vychádza z prieskumu