Poľský trh s nehnuteľnosťami dobývajú investori z Českej republiky. Ponuka domácich nehnuteľností na predaj je od začiatku pandémie v Česku veľmi obmedzená, a preto investori odchádzajú utrácať peniaze do zahraničia, píše portál e15.cz.

V regióne strednej a východnej Európy si už Česi ukrajujú takmer pätinu podielu, najmä vďaka transakciám v Poľsku (na ilustračnej snímke Varšava). Zaraďujú sa tak bok po boku tradičných investorov z nemeckých, amerických alebo mimoeurópskych fondov. Poľský trh priťahuje svojou veľkosťou s viac ako desiatkou veľkomiest, stále relatívne dostupnými cenami a atraktívnymi výnosmi.

„V Českej republike existuje niekoľko fondov, ktoré sú úspešné pri získavaní finančných prostriedkov. Problémom je však nedostatok produktov, málokto je ochotný predávať,“ cituje portál Zdenku Klapalovú, riaditeľku Asociácie pre rozvoj trhu nehnuteľností. Podľa jej slov údaje za prvý polrok minulého roka ukazujú, že 17 percent českého kapitálu sa uplatňuje v rámci regiónu strednej a východnej Európy.

Nehnuteľnosti sa teraz nepredávajú

Kvalitné nehnuteľnosti teraz ich majitelia nepredávajú, preto investori často hľadajú cestu i v priamej spolupráci s developermi, ktorí im postavia domy, kancelárske centrá alebo haly na objednávku.

Napriek tomu český investičný trh skončil minulý rok s celkovou bilanciou len približne 1,84 miliardy eur. V predchádzajúcich siedmich rokoch predstavoval ročný objem investícií do nehnuteľností približne 3 miliardy eur.

Kým v predchádzajúcich rokoch dominovali investície do kancelárskych a nákupných centier, v súčasnosti začínajú dominovať priemyselné nehnuteľnosti. V treťom štvrťroku minulého roka tvorili sklady a logistické centrá viac ako 40 percent všetkých nehnuteľností, s ktorými sa v Českej republike obchodovalo. Výnosy zo skladov sa už začínajú približovať výnosom z moderných kancelárií na dobrých adresách.

Rezidencie výnosnou transakciou?

Druhým realitným víťazom pandémie sú popri logistike, ktorú poháňa dopyt internetových obchodov, rezidencie. Jednou z investičných transakcií roka v celom regióne strednej a východnej Európy bola vlani kúpa spoločnosti Spravia, veľkého poľského developera zo stavebnej skupiny Budimex. Za približne 8,5 miliardy českých korún ho kúpil český developer Crestyl a investičná skupina Cornerstone Investment, informuje e15.cz.

„Vďaka tejto akvizícii sme zvýšili náš súčasný ročný objem predaja rezidenčných nehnuteľností šesťnásobne,“ povedal pre český portál Omar Koleilat, generálny riaditeľ spoločnosti Crestyl. Spoločnosť Budimex postavila za dve desaťročia viac ako 17-tisíc bytov v piatich veľkých poľských mestách.

Skupina UDI českého podnikateľa Radka Menšíka, v ktorej má majetkový podiel aj bývalý šéf ČEZ Martin Roman, tiež stavia rezidenčný projekt v Poľsku. Vo Varšave stavajú tisíc bytov za 2,5 miliardy českých korún.

Ďalší hráči na trhu

Koncom minulého roka vstúpila skupina PPF aj na poľský trh, keď kúpila veľkú administratívnu budovu New City vo Varšave. Cenu transakcie neuviedla. Ďalšia miliardárska skupina, CPIPG Radovana Vítka, oznámila na prelome rokov 2019 a 2020, že plánuje kúpiť v Poľsku komerčné nehnuteľnosti v za 20 miliárd českých korún.

Česká investičná skupina Accolade pokračuje už šiesty rok v expanzii pri západnej hranici Poľska. Spoločnosť tam má sklady s rozlohou 580-tisíc m2 a v budúcnosti ich plánuje takmer zdvojnásobiť.

Hoci nákupné centrá nie sú v súčasnosti medzi investormi najobľúbenejšou komoditou, menšie nákupné strediská sa naopak obchodujú veľmi dobre. Český realitný investičný fond Czech Real Estate Investment Fund (CREIF) získal koncom minulého roka päť maloobchodných stredísk v regionálnych mestách v Poľsku. Dovtedy fond vlastnil len nehnuteľnosti na domácom území.

Martin Slaný, hlavný ekonóm investičnej skupiny DRFG a zakladateľ fondu, vysvetlil, že poľská ekonomika je stabilná, má silný domáci trh, maloobchodné tržby patria k najrýchlejšie rastúcim v únii a nasýtenosť trhu maloobchodnými priestormi je výrazne nižšia ako v Českej republike.

Ďalšie dôležité správy

Pražský hrad.
Neprehliadnite

Bezbrehý rast cien nehnuteľností zasiahol aj Česko