Českí odborníci upozornili na možné komunitné šírenie delta variantu koronavírusu v krajine, informoval v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na správu Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ).

Vedúca Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová uviedla, že variant delta sa šíri v Libereckom, Juhočeskom, Moravskosliezskom, Královohradeckom, Úsťanskom kraji, v kraji Vysočina a v Prahe. V štandardnom režime sekvenovania však podľa nej stále dominuje variant alfa, predtým označovaný ako britský.

Na území ČR k 18. júnu podľa Jiřincovej preukázali celkovo 30 prípadov delta variantu.

KK13 Wu-chan - Zamestnanec pracuje v ochrannom oblečení v laboratóriu Chuo-jen 6. februára 2020 v čínskom meste Wu-chan, ktoré sa špecializuje na dôkaz ribonukleovej kyseliny (RNA) nového koronavírusu 2019-nCoV. Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v piatok 7. februára 2020 na 630, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady.  K aktualizácii počtu obetí došlo po tom, ako úrady vo vírusom najzasiahnutejšej čínskej provincii Chu-pej ohlásili
Neprehliadnite

Osoba s delta variantom nepricestovala z Petrohradu a nebola na futbale, tvrdí ÚVZ

Krajské hygienické stanice sa podľa ministerstva zdravotníctva ČR teraz viac zamerajú na kontrolu turistov zo zahraničia.

„Objavenie variantu delta s podozrením na komunitné šírenie v Libereckom a Juhočeskom kraji by malo byť znamením, že dôsledná kontrola všetkých osôb akýmkoľvek spôsobom prekračujúcich naše hranice je opodstatnená,“ napísala Jiřincová.

Možné komunitné šírenie delta variantu pre denník Právo potvrdil i epidemiológ Roman Prymula.

Slovinsko bolo v čiastočnom lockdowne už od októbra, dnes krajina ohlásila uvoľňovanie opatrení.
Neprehliadnite

SLK vyzýva vládu a MZ SR, aby zabránili zavlečeniu delta variantu koronavírusu

„Zachytili sa prípady, kde nie je jasné, kde sa dotyční nakazili,“ povedal. Podľa Prymulu by sa mal zaviesť prísnejší režim na letiskách, najmä v prípade príletov z oblastí, kde sa indický variant šíri.

Delta, predtým známy ako indický variant, je nákazlivejší ako ostatné mutácie vírusu a šíri sa dvakrát rýchlejšie než súčasné varianty, píšu Novinky.cz. Variant delta bude podľa mať podľa expertov zrejme počas leta v Česku prevahu. Zatiaľ sa však nepreukázalo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia.