Keď reklamná kampaň spoločnosti Xixoio začala malým investorom minulú jeseň sľubovať obrovskú návratnosť, niektorí členovia médií a fintech sveta spochybnili tieto tvrdenia s tým, že znejú príliš dobre na to, aby boli pravdivé. Orgány boli bezmocné, a jediné, čo mohli urobiť, bolo vydať upozornenia, píše Politico.

Existujú „riziká spojené s ponukami týkajúcimi sa zhodnotenia kapitálu prostredníctvom alternatívnych investičných produktov, ktoré niekedy majú silnú podporu v médiách“ píše sa v jednej z výstrah, ktoré Česká národná banka vydala v decembri.

Virtuálne tokeny „nie sú investičnými nástrojmi v zmysle finančnej regulácie“, píše sa ďalej vo výstrahe. „Investície do nich preto nie sú predmetom dohľadu Českej národnej banky.“

Dopyt po regulácii

Niektorí kritici tvrdia, že regulačné orgány za to čiastočne nesú vinu, keďže neboli ochotné prevziať na seba robotu navyše, ktorú by dohľad nad digitálnymi aktívami predstavoval. V súvislosti s technológiou blockchain, akou sú XIX Tokens firmy Xixoio, je väčším problémom to, že strážcovia nemajú vôbec žiadnu účinnú právomoc, pretože dané aktíva nie sú vymedzené ako „cenné papiere“.

Maria Staszkiewicz, výkonná riaditeľka Českej fintech asociácie, patrí medzi tých, ktorí volajú po prísnejšom dohľade. „Tieto aktíva sa už dostali do mainstreamu, a preto už nemožno zatvárať oči a nič nerobiť“ upozornila. Takisto trvá na tom, že iné krajiny EÚ, akými sú Francúzsko a Nemecko, by pravdepodobne voči projektu ako Xixoio zakročili ráznejšie.

Z Bruselu prichádza impulz dostať krypto trh pod kontrolu vnútroštátnych regulačných orgánov a regulačných orgánov EÚ. Tieto snahy by mohli poskytnúť českým orgánom lepšie nástroje na kontrolu firmy Xixoio, ako aj iných potenciálnych hráčov na krypto trhu.

Reakcie sa líšia

Firma Xixoio začala pútať pozornosť minulú jeseň, keď sa naprieč televíziami a billboardmi začali objavovať jej reklamy, ktoré sľubovali trojcifernú návratnosť. Kampaň si of ministerstva financií v novembri vyslúžila upozornenie. Richard Watzke, bývalý investor v oblasti umenia a nehnuteľností, ktorý prevádzkuje Xixoio, v decembri priznal, že Xixoio už prilákalo viac ako 2 000 klientov. Takisto vyjadril ochotu žalovať kritikov, akým je Petr Borkovec, právnik, ktorý verejne označil firmu Xixoio za Ponziho schému.

Podľa viacerých kritikov je väčším problémom to, že Watzke zneužíva medzeru v oblasti blockchainu, čo znamená, že orgánom chýbajú kontrolné právomoci, ktoré by mu zabránili v tom, aby potenciálnym investorom sľuboval prehnané veci.

Zákonodarcovia EÚ vyvíjajú nové záruky investorov a pravidlá transparentnosti pre trh s krypto aktívami. Mnoho z nich uniklo existujúcim normám v oblasti obchodovania s finančnými nástrojmi. Zdroj blízky vláde súhlasil s tým,  že nové nariadenia „poskytnú rámec, na ktorom môžu miestne orgány stavať“.

Budúcnosť je neistá

Malé a stredné podniky sa takisto zapájajú do tejto debaty, pričom mnohé sú zvedavé na to, či Xixoio bude vedieť poskytnúť nový zdroj financovania pri znížených nákladoch na prijaté úvery a pôžičky. Niektoré majú obavy, že zvýšená regulácia obmedzí inováciu a vytlačí podnikateľov. Iní dúfajú, že zvýšená právna istota pomôže napraviť dôveru v riadenie takýchto aktív a podporí  rozvoj krypto trhu a priláka inštitucionálnych investorov.

„Seriózne firmy, ktoré chcú túto technológiu využívať s cieľom skutočne podnikať sa tešia na to, že budú existovať jasné nariadenia a pravidlá,“ uzavrela Staszkiewicz.