Ministerstvo v rámci návrhu vyhlášky predstavilo tabuľku, ako by sa mala pohybovať teplota počas vykurovacej sezóny v jednotlivých priestoroch. V domácej obývačke by teplomer nemal ukazovať viac ako 18 stupňov, v nemocničnej izbe by zo súčasných 22 stupňov mala klesnúť teplota na 20 stupňov Celzia a v halách v administratívnych budovách by malo byť len 15 stupňov.

Koho sa má regulácia teploty týkať

Podľa ministerstva by nové pravidlá mali platiť pre odberateľov napojených na sústavy zásobovania tepelnou energiou, najmä zdroje na plyn a uhlie a tiež na ústredné vykurovanie, ktoré využíva fosílne zdroje. Výnimkou majú byť sústavy, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie minimálne na 80 percent. Rezort uviedol že návrhom vyhlášky sa pripravuje na prípadnú eskaláciu „energetickej vojny“. Pravidlá by vstúpili do platnosti v prípade, ak by bol vyhlásený stav núdze v teplárenstve, prípadne ak by sa ešte predtým vyhlásilo predchádzanie stavu núdze.

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela považuje takéto regulovanie v čase núdze za užitočné a prirovnal ho k airbagom. „Máte ich v aute, dúfate, že ich nikdy nebudete musieť použiť, ale keď ich potrebujete, ste veľmi radi, že ste si ich zaobstarali.“

Jeho rezort okrem toho občanom Českej republiky navrhuje niekoľko odporúčaní a tipov pre domácnosti, ako majú šetriť energiami – ešte predtým, než by sa musela použiť spomínaná vyhláška. Napríklad izoláciou dverí a okien, reflexnými fóliami na radiátory či úspornou hlavicou v sprche. Ďalšie tipy na šetrenie majú Čechom poskytnúť takzvané energetické konzultačné strediská, kde im odborníci poradia, ako sa pripraviť na zimu plnú šetrenia.

Ešte skôr, v júli, ministerstvo pod vedením J. Síkelu radilo aj orgánom štátnej správy a podnikom, ako majú pristupovať k obmedzovaniu používania energií a po vlastnej línii pomáhali znižovať spotrebu zemného plynu, z ktorého sa v krajine takmer 15 percent používa na výrobu elektriny.

Orgánom štátnej správy jeho rezort okrem toho radil, aby sa zamerali na zlepšenie systému hospodárenia s energiami, teda takzvaný energetický management, na ktorý si môžu požiadať o dotácie.

„Každý stupeň smerom dole ušetrí 5-10 percent nákladov na energie“, pripomenul minister s tým, že Česko je v dovoze plynu takmer úplne závislé od Ruska. Z ministerstva pridali aj konkrétne údaje, že vlani Česko spotrebovalo 9,4 miliardy kubických metrov, z čoho bolo približne deväť miliárd práve z Ruska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa