České aerolínie (ČSA) sa chystajú prepustiť všetkých svojich 430 zamestnancov, oznámili úradu práce. Napísali to v stredu české Hospodárske noviny (HN), ktorým oznámenie o hromadnom prepúšťaní potvrdila predsedníčka Odborovej organizácie posádok lietadiel Tereza Löffelmanová. Leteckú spoločnosť zasiahli dopady epidémie koronavírusu, so štátnou pomocou pritom počítať nemôže. Aerolinky sú pod ochranným moratóriom pred veriteľmi, ktoré vyprší na konci februára.

„Môžem potvrdiť, že nám bolo doručené oznámenie o hromadnom prepúšťaní," povedala denníku Löffelmanová. Podľa nej zatiaľ zamestnanci nepoznajú plán, ako chce firma prežiť nasledujúce týždne.

Aerolinka Smartwings
Neprehliadnite

České letecké spoločnosti Smartwings a ČSA žiadajú o dlhové moratórium

Letecká skupina SmartWings, ktorej sú České aerolínie súčasťou, požiadala podľa serveru SeznamZprávy začiatkom februára štát o pomoc 1,1 miliardy korún pre ČSA. Bez pomoci štátu podľa SmartWings čaká ČSA konkurzné konanie, pretože firma nemá nárok na pomoc z programu Covid Plus. SmartWings už skôr vládu vyzvali tiež k vytvoreniu kompenzačného programu pre letectvo, z ktorého by čerpali zrejme ako jediní práve SmartWings a ČSA. Kompenzácie mali podľa spolumajiteľa skupiny Jiřího Šimáněho pokryť zrušené lety počas núdzového stavu na jar minulého roka, skupina náhradu vyčíslila na zhruba pol miliardy korún.

Štát sa ale pomôcť nechystá. „Žiadnu špecifickú podporu pre skupinu SmartWings nepripravujeme," uviedol pre české HN minister dopravy a priemyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Ministerstvo dopravy už skôr oznámilo, že program Covid Plus, ktorý umožňuje čerpať záruky i podnikom z dopravy a cestovného ruchu, môže využiť spoločnosť SmartWings ako majoritný vlastník ČSA.

Boeing B737-8 MAX
Neprehliadnite

Boeing 737 MAX sa vrátil do prevádzky v Európe, absolvoval prvý komerčný let

Vlani v lete ČSA oznámili, že plánujú do tohtoročného februára znížiť počet zamestnancov o viac ako 300. Vo firme vtedy pracovalo zhruba 700 ľudí. Zamestnancov prepúšťali tiež sesterské SmartWings.

ČSA podľa Šimáněho vlani zaznamenali stratu asi 1,5 miliardy korún. Popri tom nemajú lízingovú spoločnosť, ktorá by ich podporila tak, ako sa to stalo v prípade SmartWings, uviedol Šimáně. Prípadný úpadok a konkurzné konanie môže postihnúť aj klientov ČSA, ktorí u spoločnosti nakúpili letenky za miliardu korún a doteraz ich nevyužili.