Česká vláda v stredu vyhlásila pracovnú povinnosť pre špecialistov a zdravotníkov z ambulancií, ktorí majú lekárom a zdravotným sestrám pomôcť so starostlivosťou o pacientov s ochorením COVID-19. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na českého ministra vnútra Jana Hamáčka.

„Nemocnice sú na pokraji síl. Vláda preto vyhlásila pracovnú povinnosť pre špecialistov a zdravotníkov z ambulancií, aby pomohli vyčerpaným lekárom a sestričkám v starostlivosti o pacientov,“ napísal Hamáček na Twitteri.

Pracovná povinnosť môže byť od štvrtka nariadená „všetkým zdravotníckym zariadeniam, ktoré sa nepodieľajú na starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19“, spresnil český minister zdravotníctva Jan Blatný. „Situácia je naozaj kritická; na záchranu životov je potrebné zapojiť všetky rezervy, ktoré máme,“ povedal.

Na snímke jednotka intenzívnej starostlivosti v COVID červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 25. februára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Aktívnych prípadov i pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu je v Česku rekordne veľa

Pracovnú povinnosť môžu nariadiť hajtmani a primátor Prahy, píšu Novinky.cz.

V Česku pribudlo v utorok 16 642 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 807 viac ako pred týždňom a štvrtý najvyšší prírastok za 24 hodín od začiatku pandémie.

V dôsledku nedostatku miest pre pacientov s koronavírusom v českých nemocniciach sa vláda ČR dohodla s Nemeckom, ktoré pre nich vyhradí 19 miest vo svojich zariadeniach. Švajčiarsko ponúka pre českých pacientov 20 miest.

JB 42 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas zasadnutia nemeckého spolkového parlamentu Bundestag v Berlíne 11. februára 2021 po jej prejave s vládnym vyhlásením ku koronavírusovej pandémii. Merkelová vo štvrtok v prejave v parlamente pripustila nedostatky v reakcii vlády na druhú vlnu nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra DPA. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel attends a meeting of the German federal parliament, Bundestag, at the Reichstag building in Berlin, G
Neprehliadnite

Nemecko nezruší obmedzenia na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom

Pardubický kraj pre nedostatok nemocničných kapacít vyhlásil v utorok stav hromadného postihnutia osôb. Neskôr tak urobili i ďalšie nemocnice v ČR.