Pandémia výrazne oslabuje aj českú divíziu švédskeho nábytkárskeho gigantu IKEA. V uplynulom finančnom roku zaznamenala medziročný prepad tržieb o 7,5 percenta na 9,7 miliardy korún.

Spoločnosť napriek tomu v tomto chystá citeľné zmeny: zdražovanie, e-shop s použitým nábytkom, expanziu do regiónov a budovanie prvej flotily elektromobilov. Denníku E15 to oznámil generálny riaditeľ IKEA pre Česko, Slovensko a Maďarsko David McCabe.

Tržby prepadli, zvýšil sa online predaj

Za prepadom tržieb stojí polročné zatvorenie štyroch veľkých obchodných domov v Prahe, Brne a v Ostrave, uviedla spoločnosť. O viac ako štvrtinu sa však zvýšil online predaj.

IKEA nedokázala v ponuke zachovať stovky produktov. Dôvodom bolo narušenie dodávateľských reťazcov. „Narušenie reťazcov bude tento rok pokračovať, ich stav sa ale postupne zlepšuje. Dosiahli sme však bod, kedy musíme zvýšiť ceny. V Česku budú zodpovedať globálnemu zdraženiu IKEA v priemere okolo deviatich percent,“ povedal denníku E15 McCabe.

Riešením krízy by mohlo byť aj zvýšenie podielu lokálnej výroby, kde aktuálne dominuje Čína. Preto niektoré európske či americké regály zívali prázdnotou. Tovar na lodiach z Ázie buď vôbec nevyplával, alebo meškal. „Zvýšenie podielu lokálnej výroby platí obzvlášť pre Európu,“ zdôraznil manažér, ktorý za český, slovenský a maďarský trh zodpovedá od vlaňajšieho septembra.

Chystajú sa zmeny

V tomto roku chystá niekoľko zmien. Ako píše denník, jednou z nich bude spustenie e-shopu s použitým nábytkom. „Na webe Ikea.cz budú môcť zákazníci novo zistiť, aký použitý tovar je k dispozícii, za akú cenu a v akom konkrétnom obchodnom dome. Tovar si budú môcť zarezervovať, platiť a vyzdvihnúť budú v obchodných domoch. Podobného rozšírenia sa dočká mobilná aplikácia. Zákazníci si s jej pomocou tovar v obchodných domoch naskenujú a rovno zaplatia,“ informuje E15.

Týmto krokom by sa malo skrátiť čakanie v radoch pri pokladniach. Novinka príde najprv do brnenského obchodu. Po otestovaní tamojšími zákazníkmi sa rozšíri aj do ďalších obchodných domov.

Otvorenie menších prevádzok

IKEA plánuje tiež otvorenie menších, takzvaných pop-up kioskov v krajských mestách mimo Prahy. „Naši odborníci v nich pomôžu zákazníkom s plánovaním interiérov,“ vysvetlil McCabe.

Zmenou prejde aj vozový park. Ako informuje denník, IKEA vybuduje svoju prvú flotilu elektromobilov. „Doručovanie tovaru zákazníkom a doprava zákazníkov do obchodných domov majú deväťpercentný podiel na našej klimatickej stope.

Aj preto má Ingka (vlastník väčšiny predajní IKEA – pozn. red.) záväzok stopercentne ponúkať doručovanie tovaru buď elektromobilmi, alebo vodíkovými automobilmi do roku 2025. Radi by sme tomuto záväzku splnili aj v Česku,“ uviedla manažérka pre udržateľnosť českej divízie IKEA. Pri obchodných domoch zároveň pribudnú nabíjacie stanice.

Ďalšie dôležité správy

Nórsky výbor odborníkov neodporúča očkovanie vakcínami od AstraZeneca a J&J.
Neprehliadnite

Majiteľovi značky IKEA navzdory rastu tržieb klesol zisk, firma zvýši ceny