České ozbrojené sily budú od septembra minimálne do konca budúceho roka pomáhať s ochranou vzdušného priestoru Slovenska. Rozhodla o tom na svojom stredajšom zasadnutí česká vláda, píše TASR podľa informácií televízie ČT24.

Návrh o pomoci so zaistením ochrany slovenského vzdušného priestoru českými stíhacími lietadlami predložila na rokovanie česká ministerka obrany Jana Černochová.

„Áno, rokovali sme o tom a, samozrejme, vláda to schválila – tak, ako sme to už dopredu oznámili," potvrdil český premiér Petr Fiala na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády.

O pomoc s ochranou vzdušného priestoru nad územím Slovenska požiadal Česko v júni slovenský minister obrany Jaroslav Naď. Svojimi stíhačkami sa k ochrane Slovenska pripojí aj Poľsko.

Slovensko si pred štyrmi rokmi objednalo z USA 14 stíhačiek F-16. Podľa pôvodných plánov mali prvé stroje prísť na Slovensko už tento rok a zvyšok o rok neskôr, nakoniec však prídu až v roku 2024. Ich dodanie sa oneskorilo v dôsledku pandémie nového koronavírusu a celosvetového nedostatku čipov. Nahradiť majú ruské stroje MiG-29.

Ďalšie dôležité správy

JB 4 Praha - Český premiér Petr Fiala (vľavo) hovorí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom počas privítania pred ich stretnutím v Prahe 27. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Prime Minister Petr Fiala, left, welcomes Poland's President Andrzej Duda, right, as they meet in Prague, Czech Republic, Wednesday, April 27, 2022. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Slovensko môže rátať s ochranou vzdušného priestoru českými stíhačkami