Podľa dát Európskeho centra pred prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z utorka sa Česko stalo najrizikovejšou krajinou v rámci šírenia koronavírusu v Európe. Česko za posledných 14 dní zaznamenáva 326 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čím predbehlo aj Španielsko.

Počet nakazených rastie prudko aj v ostatných krajinách strednej Európy, najmä na Slovensku, prezentuje Financial Times. To poskočilo na desiatu priečku a patrí tak medzi tretinu krajín s najväčším výskytom ochorenia. Na Slovensku je nakazených viac ako 120 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, čo je najvyššie pásmo, ktoré ECDC sleduje.

Nové prípady Covid-19 v EÚ
Zdroj: Financial Times
Nové prípady Covid-19 v EÚ

Na rozdiel od týchto dvoch krajín sú štáty, ktoré sa s koronavírusom vysporiadali omnoho lepšie. Medzi ne patrí Nemecko a Nórsko, kde počet infikovaných dosahuje iba štvrtinu stavu na Slovensku. Nórsko dokonca tento týždeň uvoľňuje opatrenia.

Slovenský problém

Jedným z hlavných dôvodov zhoršenia situácie na Slovensku je minimálna pripravenosť vlády a ministerstva zdravotníctva na druhú vlnu pandémie. Napriek neustálym opakovaniam ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, že situáciu mám pod kontrolou, prudký nárast počtu prípadov v septembri ukázal, že to tak nie je.

Až koncom minulého mesiaca sa vôbec začalo hovoriť o navyšovaní kapacít hygienikov, či obnovení permanentného krízového štábu. Napriek tomu, že premiér to ohlásil ako istú vec, permanentný krízový štáb nebol doteraz zriadený. Krízový manažment zdravotníctva v štáte zlyhal. To vyvoláva obavy o príchod talianskeho scenára aj na Slovensko. Práve nezvládnutá situácia v Lombardsku bola spôsobená zlyhaným krízovým manažmentom.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Dokumentuje to aj index GCI, ktorý monitoruje schopnosť krajín bojovať s koronavírusom. Slovensko a Česko sa nachádzajú zhodne na konci sveta. Česko sa nachádza na 164. a Slovensko na 158. mieste zo 184 krajín. Podobne zle sú na tom tiež Spojené štáty, Francúzsko ši Španielsko. Na rozdiel od nich však otázku vyvoláva schopnosť slovenského zdravotného systému prežiť nápor infikovaných.

Podľa ankiet TRENDU drvivá väčšina respondentov považuje prijaté opatrenia hygienikov a slovenskej vlády na boj s Covid-19 za nedostatočné a improvizačné. Premiér napriek tomu stojí za ministrom zdravotníctva, čím môže ohrozovať stabilitu celej vlády.