Európska komisia opäť odmietla návrh Českého telekomunikačného úradu (ČTÚ) na reguláciu veľkoobchodného trhu s mobilnými dátami v Českej republike. Komisia o tom informovala v tlačovej správe. Podľa ČTÚ Európsku komisiu nepresvedčil doplnený návrh, že traja sieťoví mobilní operátori konajú v zhode, a že tým dochádza k obmedzovaniu konkurencie.

„ČTÚ poukázal na skutočnosť, že maloobchodné ceny mobilných telekomunikačných služieb sú v Českej republike obzvlášť vysoké. Virtuálni mobilní operátori podľa ČTU nie sú schopní ponúkať konkurencieschopné služby pre údajne nevýhodné vstupné podmienky. ČTÚ preto navrhol označiť všetkých troch mobilných operátorov, teda O2, T-Mobile a Vodafone, za subjekty disponujúce spoločnou významnou trhovou silou,“ uviedla Európska komisia. Podľa jej názoru však ČTU nepreukázal, že boli naplnené kritériá pre spoločné dominantné postavenie.

Komisia má aj napriek doplneným argumentom v analýze zo strany ČTÚ za to, že v Českej republike existujú ďalšie regulačné nástroje, ktoré môžu pomôcť nedokonalú konkurenciu zlepšiť, a preto sa rozhodla vetovať návrh ČTÚ, smerujúci k najsilnejšiemu regulačnému nástroju, ktorým ČTÚ ako regulátor disponuje, uviedol v tlačovej správe úrad.

ČTÚ bude situáciu ďalej monitorovať

„Komisia sa konkrétne domnieva, že záväzok národného roamingu a záväzky veľkoobchodnej ponuky v nadväznosti na aukciu kmitočtov 700 MHz môžu prispieť k zlepšeniu situácie na veľkoobchodnom i maloobchodnom trhu,“ dodal úrad.

ČTÚ tiež uviedol, že berie rozhodnutie Európskej komisie na vedomie a že teraz bude predovšetkým pokračovať v preverovaní plnenia záväzkov z aukcií kmitočtov. Dodal, že bude aj naďalej vývoj na trhu mobilných služieb v Českej republike monitorovať.

„Akokoľvek si je ČTÚ vedomý, že z hľadiska kvality poskytovaných mobilných služieb a ich dostupnosti si Česká republika nestojí zle, bude aj naďalej venovať pozornosť cenovej úrovni,“ sľúbil úrad. V prípade, že by sa situácia na trhu v nasledujúcom období nezlepšila, chce úrad opätovne posúdiť existenciu predpokladov pre uplatnenie regulácie.

Ďalšie dôležité správy

Kým sa Európska únia hľadá, stráca pozície v globálnej ekonomike. Predbieha ju Čína aj USA
Neprehliadnite

Kým sa Európska únia hľadá, stráca pozície v globálnej ekonomike. Predbieha ju Čína aj USA