Ceny zemného plynu v Európe vo štvrtok vzrástli, keďže nápor chladného počasia na severe kontinentu zvyšuje dopyt.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame do 8:26 miestneho času vzrástol o 5,9 percenta na 158 eur za megawatthodinu. V stredu uzavrel kontrakt obchodovanie na najvyššej úrovni od polovice októbra.

Predpokladá sa, že teploty budú počas nasledujúceho mesiaca nižšie ako zvyčajne po neskoršom začiatku zimnej vykurovacej sezóny v Európe, ktorý umožnil naplniť zásobníky plynu. Ochladenie sa prekrýva s dodatočnou údržbou zariadení v Nórsku. A zhoduje sa možno aj s vyššou konkurenciou na trhu s plynom zo strany Číny, keďže uvoľňuje obmedzenia spojené s ochorením covid-19, ktoré obmedzili dopyt.

Európa medzitým dováža rekordné objemy skvapalneného zemného plynu, keďže Rusko jej znížilo dodávky plynovodmi, čo zhoršuje energetickú krízu na kontinente.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Európa má nový plynovod. Nejde z Ruska a plyn môže priviesť aj na Slovensko