Ceny zemného plynu v Európe sa v pondelok zvýšili, pretože rieky v regióne vyschli v dôsledku letných horúčav a dopyt na trhu pred zimou stúpa. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame vzrástol v pondelok ráno až o 0,7 percenta. Neskôr časť strát zmazal a o 9.06 h miestneho času sa predával po 206,96 eura za megawatthodinu. To bolo o 0,4 percenta viac ako na konci predchádzajúceho obchodného týždňa.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame uzavrel s plusom 6,8 percenta na 220,11 eura za megawatthodinu (MWh), keď počas obchodovania sa dostal až na 230 eur.

Kontrakt za celý minulý týždeň vzrástol už štvrtýkrát po sebe a jeho cena je približne 10-krát vyššia ako sezónny priemer za päť rokov.

Sťažená preprava nafty a uhlia 

Veľmi nízke hladiny vody v kľúčových európskych riekach sťažujú prepravu nafty, uhlia a iných komodít. Výrobcovia elektriny tak ako náhradu využívajú viac plynu.

A hoci by to mohlo obmedziť snahy vlád o zníženie spotreby plynu, miera budovania jeho zásob je vďaka veľkým objemom dovážaného skvapalneného zemného plynu (LNG) stále blízko priemernej úrovne a udržala rast cien pod kontrolou. Nemecko pritom dosiahlo dva týždne pred plánovaným termínom cieľ v oblasti naplnenia zásobníkov do 1. septembra na 75 percent.

Extrémne napätý trh s plynom

Trh s plynom však zostáva extrémne napätý, keďže toky z Ruska cez Nord Stream 1 sú stále obmedzené a obchodníci bojujú o náklad LNG. Nižšie dodávky ruského plynu zasiahli európske hospodárstvo, priemyselnú produkciu, zvýšili infláciu a hrozí, že kľúčové ekonomiky sa prepadnú do recesie.

V sobotu nemecké ministerstvo hospodárstva navrhlo znížiť minimálnu teplotu v kanceláriách, vo verejnom aj súkromnom sektore, keďže sa snaží pred zimou znížiť spotrebu plynu o 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

JB 39 Kolín nad Rýnom - Znížená hladina rieky Rýn v Kolíne nad Rýnom 10. augusta 2022. Pre pretrvávajúce sucho v Nemecku sú viaceré lode neschopné vyplávať. Nemecko čelí už štvrtej vlne letných horúčav, pričom pre nedostatok zrážok vyschli alebo sa znížili viaceré korytá riek. FOTO TASR/AP


The river Rhine is pictured with low water in Cologne, Germany, Wednesday, Aug. 10, 2022. The low water levels are threatening Germany's industry as more and more ships are unable to traverse the key waterwa
Neprehliadnite

Okrem plynu a inflácie nemeckú ekonomiku ohrozuje aj nízka hladina Rýna