Ceny zemného plynu v Európe pokračovali v utorok v poklese a dostali sa najnižšie za dva týždne. Naplnenosť zásobníkov v Európe sa totiž dostala nad sezónnu normu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame v utorok zlacnel až o 2,9 percenta, keď oslabuje už tretí deň po sebe. Neskôr zmazal časť strát a o 11:32 stredoeurópskeho času sa predával o 1,1 percenta nižšie po 190,87 eura za megawatthodinu.

Európske zásobníky plynu sú aktuálne naplnené na 72 percent. Na porovnanie, priemer počas uplynulých piatich rokov bol v tomto období 70,1 percenta.

Európske štáty sa snažia urýchlene naplniť svoje zásobníky pred zimou, keďže existuje riziko narušenia dodávok z Ruska. Aby splnili svoj cieľ, dovážajú výrazne viac skvapalneného zemného plynu než v minulosti. Rusko totiž po útoku na Ukrajinu obmedzilo dodávky a vyvolalo energetickú krízu v Európskej únii.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) a vpravo minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) 28. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Drahá elektrina i plyn, nový štandard v Európe. Slováci musia čakať na Brusel až do tuhej zimy