Ceny ropy sa v piatok  pre obavy z novej mutácie koronavírusu prepadli o približne desať dolárov za barel, zaznamenali tak najprudší pokles od vlaňajšieho apríla. Severomorská ropa Brent zlacnela o 11,6 percenta a uzavrela na 72,72 dolára, cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 13,1 percenta na 68,15 dolára za barel.

Trh sa pripravuje na najhoršie

„Trh počíta s najhorším scenárom, v ktorom táto mutácia spôsobí rozsiahlu deštrukciu dopytu," uviedol analytik Bob Yawger zo spoločnosti Mizuho. „Najväčšou obavou je, že (nová mutácia) bude odolná voči vakcínam," upozornil analytik Craig Erlam z firmy OANDA. Investori tiež sledujú odpoveď Číny na rozhodnutie Spojených štátov uvoľniť milióny barelov ropy zo svojich strategických rezerv v spolupráci s ďalšími krajinami, ktoré patria k veľkým spotrebiteľom ropy. Uvoľnenie rezerv má pomôcť k zníženiu cien.

Očakáva sa odpoveď skupiny OPEC+

Uvoľnenie rezerv pravdepodobne v najbližších mesiacoch zvýši ponuku na trhu, uviedol zdroj z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Ak by štáty pokračovali v uvoľňovaní rezerv, mohlo by to znamenať, že v decembri bude na trhu prebytok 400 000 barelov denne, ktorý sa v januári zvýši až na 2,3 milióna a vo februári na 3,7 milióna barelov denne. To vyvoláva neistotu ohľadom ďalších krokov skupiny OPEC+, ktorá popri OPEC zahŕňa aj spojencov tohto kartelu na čele s Ruskom.

Skupina OPEC+ bude o ďalšom postupe ťažby rokovať budúci týždeň. Podľa zdrojov agentúry Reuters sa najprv v stredu stretnú zástupcovia OPEC a vo štvrtok sa k nim pridajú aj spojenci.

ropné pole
Neprehliadnite

Ceny ropy klesli na dvojmesačné minimum, spôsobil to nový variant koronavírusu