Ceny ropy klesajú, aj keď počas dňa sa pohybovali oboma smermi. Po počiatočnom poklese sa im popoludní pre oslabenie dolára podarilo posilniť, neskôr však tento rast vymazali. Pokles cien ropy spôsobili vyjadrenia šéfa centrálnej banky USA (Fed) Jeroma Powella a správa o zvýšení zásob ropy v USA.

Okolo 18:40 stredoeurópskeho času severomorská ropa Brent strácala 0,7 percenta a obchodovala sa za 76,17 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI v rovnakom čase klesala o 0,9 percenta na 70,24 dolára za barel.

Powell v stredu uviedol, že napätie v bankovom sektore by mohlo vyvolať úverovú krízu, čo by malo významné dopady na ekonomiku. Tá má navyše podľa novej prognózy predstaviteľov Fedu tento rok spomaliť viac, ako sa doteraz predpokladalo.

Správa amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA ukázala, že zásoby roky v USA minulý týždeň stúpli o 1,1 milióna barelov na 481,2 milióna barelov, najviac od mája 2021. Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali naopak zníženie zásob o 1,6 milióna barelov.

Americký dolár vo štvrtok klesol ku košu mien na najnižšiu hodnotu za sedem týždňov. Slabší dolár zvyčajne spôsobí rast ceny ropy, pretože zvyšuje dopyt po rope medzi neamerickými investormi.

Ropu tiež podporila dnešná správa Goldman Sach, ktorá uviedla, že dopyt z Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, pokračuje v raste a prekročil 16 miliónov barelov denne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ceny ropy klesli po tom, ako americká centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby