Ceny ropy vzrástli v stredu približne o 1 percento, keď trhy zareagovali na informácie o poklese ropných zásob v Spojených štátoch a na oslabenie dolára. Rozsah zvýšenia cien však limitujú obavy, že ropní producenti z OPEC+ ponechajú na blížiacej sa schôdzke objem produkcie nezmenený. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári do 7:45 dosiahla 83,97 dolárov (81,01 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 94 centov (1,13 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala rast o 58 centov (0,74 percenta) na 78,78 dolára/barel.

Čiastočne sa pod vývoj cien ropy podpísali predbežné informácie z USA, že zásoby komodity v minulom týždni klesli. Podľa údajov Amerického ropného inštitútu (API) sa znížili o 7,9 milióna barelov. Oficiálne údaje zverejní v stredu americké ministerstvo energetiky. Čiastočnú podporu dostali ceny ropy aj v dôsledku oslabenia dolára.

Na druhej strane, rast obmedzili informácie od piatich zdrojov ropného zoskupenia OPEC+, že producenti pravdepodobne ponechajú terajší objem ťažby nezmenený. Na druhej strane, dva zdroje z OPEC+ nevylučujú zníženie ťažby s cieľom podporiť ceny.

Ďalšie dôležité správy

PK 21 Washington - Americký prezident Joe Biden reční o hrozbách demokracie pred budúcotýždňovými voľbami vo Washingtone 2. novembra 2022. Biden pred budúcotýždňovými voľbami v USA vyzval voličov, aby pomohli zachrániť americkú demokraciu, ktorú podľa neho ohrozujú lži, násilie a spochybňovanie volebného procesu zo strany protrumpovských republikánov. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about threats to democracy ahead of next week's midterm elections, Wednesday, Nov. 2, 2022, at the Columb
Neprehliadnite

Washington vracia úder, OPEC už zvažuje zvýšenie produkcie ropy