Ceny ropy sa v utorok prudko zotavili a popoludní boli v pluse takmer o 6 percent.

Šanghaj totiž uvoľnil protiepidemické reštrikcie, čo znížilo obavy týkajúce sa dopytu zo strany Číny, a Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) varovala, že nie je možné nahradiť prípadný výpadok dodávok ruskej ropy.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom sa v utorok o 16.20 h SELČ predával so ziskom 5,85 percenta po 99,81 dolára (91,90 eura).

Júnový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa o 16.20 h SELČ obchodoval s plusom 5,67 percenta  po 104,15 dolára za barel. Oba kontrakty sa v pondelok (11. 4.) oslabili približne o 4 percentá.

Varovanie OPECu

OPEC varoval, že nedokáže nahradiť ruské dodávky v objeme sedem miliónov barelov denne z Ruska, ak by prišlo k úplnému embargu na ruskú ropu.

OPEC uvádza, že globálny dopyt po rope bude tento rok výrazne nižší, než sa očakávalo. Hlavným dôvodom je vojna na Ukrajine.

Kartel OPEC znížil prognózu priemerného denného dopytu pre rok 2022 o 400-tisíc barelov na 100,5 milióna barelov. Okrem geopolitického vývoja bude dopyt v Číne a ďalších krajinách brzdiť šírenie koronavírusového variantu omikron.

Kartel tiež skresal svoju predpoveď ťažby ropy v Rusku v tomto roku približne o pol milióna barelov denne na priemerne 11,2 milióna barelov denne.

„Ropný trh je naďalej veľmi citlivý na veľký šok, ak by sa prijali sankcie proti ruským energiám, a toto riziko zostáva na stole," uviedol analytik spoločnosti OANDA Edward Moya.

Ďalšie dôležité správy

Európa dala Putinovi už piaty rad sankcií.
Neprehliadnite

Embargo na Putinove energie je blízko. Uhlie už padlo, prídu na rad ropa a plyn, EÚ rozhodla