Ceny ropy sa vo štvrtok mierne zotavili z pádu zhruba o 5 percent v predchádzajúcom dni. Komoditu podporili vyhliadky na sprísnenie dodávok. USA totiž plánujú zatvoriť približne dve tretiny ťažobných zariadení v Mexickom zálive pre hurikán Zeta.

Analytici však upozorňujú, že vplyv hurikánu Zeta bude krátkodobý a obnovenie ťažby v USA prispeje k už existujúcemu nadmernému zásobovaniu trhov, pretože aj Líbya po osemmesačnej blokáde rýchlo zvyšuje svoju produkciu. Vo svete sa však rýchlo šíri druhá vlna pandémie nového koronavírusu, ktorá brzdí spotrebu a dopyt po energiách.

WA 7 Oklahoma - Ropné pole počas búrky v americkom meste Oklahoma 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/AP


A pumpjack is pictured as a storm moves in Tuesday, April 21, 2020, in Oklahoma City. Oil prices continue to drop, because very few people are flying or driving, and factories have shut amid widespread stay-at-home orders due to the coron
Neprehliadnite

Ceny ropy dlhodobo klesajú, poklesli aj v stredu

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri sa vo štvrtok o 7.29 h SEČ predával po 37,65 dolárov. To bolo o 26 centov alebo 0,7 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 15 centov alebo 0,38 percenta na 39,27 dolárov za barel.