Ceny ropy dnes stúpajú v dôsledku neočakávaného zníženia zásob ropy a pohonných hmôt v Spojených štátoch. To na trhu prevážilo nad vplyvom silného dolára, ktorý tlačí ceny ropy dole. K rastu cien prispieva aj vplyv hurikánu Ian na pokles americkej produkcie ropy.

Okolo 17:35 stredoeurópskeho času cena severomorskej ropy Brent pridávala 2,4 percenta na 88,36 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase posilňovala o 3,1 percenta na 80,93 doláre za barel.

Zásoby ropy v USA sa v poslednom týždni znížili o 215-tisíc barelov, zatiaľ čo zásoby benzínu a ropných destilátov klesli o 2,4 milióna a 2,9 milióna barelov. Činnosť rafinérií sa znížila pre niekoľko odstávok.

Podľa údajov americkej vlády poklesla v Mexickom zálive v dôsledku hurikánu Ian produkcia o približne 190-tisíc barelov ropy denne, čo predstavuje 11 percent celkovej produkcie v zálive. Po uzavretí rafinérií na Stredozápade a na západnom pobreží rastú v USA veľkoobchodné ceny benzínu.

Dolár dnes vystúpil na nové dvadsaťročné maximum voči košu mien, pretože rastúce globálne úrokové sadzby podporili obavy z recesie. Silný dolár zdražuje ropu pre kupujúcich používajúcich iné meny. Neskôr počas seansy americká mena oslabila.

Banka Goldman Sachs v utorok znížila svoj výhľad cien ropy na rok 2023. Očakáva slabší dopyt a silný dolár.

Cenu ropy podporuje aj očakávania analytikov, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci, známi ako skupina OPEC+, by mohli podniknúť kroky na zastavenie poklesu ceny znížením ponuky. OPEC+ má rozhodovať o svojej ďalšej politike 5. októbra.

Ďalšie dôležité správy

Žiarovka
Neprehliadnite

Zhasnuté svetlá, vypnuté pece; Európa sa chystá na zimnú energetickú krízu