Ceny ropy po počiatočnom poklese rastú, držia sa však blízko najnižšej hodnoty za niekoľko mesiacov. Náladu na trhu ovplyvňujú obavy o dopyt pre slabšie ekonomické výhľady. Na druhej strane sa však trhy obávajú aj o dodávky. V posledných dňoch sa tiež objavili pozitívne ekonomické údaje z Číny a USA.

Okolo 17:15 SELČ cena severomorskej ropy Brent vzrástla o 1,2 percenta na 96,07 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase zdražela o 1,1 percenta na 90,02 USD za barel.

Pokles cien spôsobili obavy z recesie

Cena ropy Brent sa minulý týždeň dostala na najnižšiu úroveň od februára a za celý týždeň stratila 13,7 percenta, čo bol najvyšší pokles od apríla 2020. Ropa WTI zlacnela o 9,7 percenta. Pokles cien spôsobili obavy z recesie, ktorá by zasiahla dopyt po rope.

„Cenový vývoj v minulom týždni nenechal nikoho na pochybách, že obavy o dopyt spôsobený recesiou majú navrch nad obavami o dodávky. Dalo by sa dokonca povedať, že sa vyparila vojnová prémia," povedal agentúre Reuters analytik firmy PVM Stephen Brennock.

Oba kontrakty na ropu v piatok vymazali časť strát v reakcii na údaje o raste počtu pracovných miest v USA, ktorý bol vyšší, ako sa čakalo. USA sú najväčším svetovým konzumentom ropy. V nedeľu prekvapila trhy aj Čína správou o rýchlejšom raste vývozu. Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy.

Dopyt po benzíne sa oslabuje

Dopyt po benzíne v USA napriek klesajúcim cenám pri čerpacích staniciach slabne a zásoby rastú. Energetické firmy v USA tiež minulý týždeň znížili počet ropných vrtov najviac od septembra. Počet vrtov sa považuje za ukazovateľ budúcej ťažby.

Ďalšie dôležité správy

Ropa
Neprehliadnite

Ropa zaznamenala najväčší týždenný prepad od apríla