Ceny ropy rastú aj v závere týždňa, pretože inflácia v Spojených štátoch javí známky spomaľovania. Marec by však mohol byť pre ropu najslabším mesiacom od novembra.

Severomorská ropa Brent si krátko pred 17.30 h SELČ pripisovala 0,2 percenta na 79,42 dolára (73,17 eura) za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárast zhruba o 0,3 percenta na 74,58 dolára (68,71 eura) za barel.

Od začiatku týždňa sa ceny ropy Brent zvýšili takmer o 6 percent a ceny WTI o takmer 8 percent. Celkový vývoj v marci však pre ropu nie je priaznivý, pretože Brent by mohol stratiť až 5 percent a WTI 3 percentá. Tieto straty sú výsledkom toho, že 20. marca sa ceny prepadli na najnižšie hodnoty od roku 2021 v dôsledku veľkých krachov bánk. Teraz sa obchodujú o dosť nižšie ako na začiatku tohto mesiaca.

Index osobnej spotreby PCE (Personal Consumption Expenditure), ktorý je preferovaným ukazovateľom inflácie pre americkú centrálnu banku (Fed), vo februári však spomalil rast viac, ako sa očakávalo. Vzrástol o 0,3 oproti januárovým 0,6 percenta. Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali, že hodnota indexu bude 0,4 percenta. Nižšia inflácia znižuje tlak na Fed, aby zvyšoval sadzby.

„Predlžovacie sa jazvy z posledného mesiaca pravdepodobne spomalia ekonomiku, ak rovno nespôsobia recesiu. Očakávania nižších úrokových sadzieb nestačia na podporu cien ropy v krátkodobom horizonte,“ uviedol analytik Craig Erlam zo spoločnosti OANDA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov